15/02/2020
Δεν έχει - - - - - 60 -
Salonica Titans - - - - - 47 -

Νίκη για τους Χαλκιδικιώτες!

Καταπληκτικός ο αγώνας των δύο ομάδων, με πολύ θέαμα και τελικούς νικητές τους Δεν Έχει οι οποίοι επικράτησαν των Τιτάνων με σκορ 60-47.

Το παιχνίδη ξεκίνησε δυνατά με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχώς και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Από τους γηπεδούχους ο Μυλωνάς πέτυχε εννέα πόντους και ο Δημητρης Οικονόμου πέντε με ένα τρίποντο. Ο Δημητριάδης από τους Τιτάνες πέτυχε δύο τρίποντα. Σκορ δεκαλέπτου 20-16.

Στι δεύτερο δεκάλεπτο οι Χαλκιδικιώτες διεύρυναν τη διαφορά. Ο Μυλωνάς πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους της ομάδας του. Ο Καλογήρου από τους Τιτάνες πέτυχε πέντε πόντους με ένα τρίποντο. Σκορ ημιχρόνου 33-23.

Στη τρίτη περίοδο οι Τιτάνες ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Βρήκαν λύσεις επιθετικά και είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και είδαν πέντε παίκτες τους να σκοράρουν. Μυλωνάς και Κοντολέων από την άλλη προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά που είχαν χτίσει στο πρώτο μέρος. Σκορ δεκαλέπτου 10-11.

Στην τέταρτη και πιο καθοριστική περίοδο, οι Χαλκιδικιώτες ήταν πιο σοβαροί και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Μυλωνάς ο συνήθης ύποπτος. Από την άλλη ο Καλογήρου με έξι πόντους, Αλειφτήρας με τέσσερις, Λάππας και Βασιλειάδης από δύο, προσπάθησαν αλλά δεν ήταν αρκετό. Τελικό σκορ 60-47.

Δεν Έχει (Καλπαξίδης): Κοντολέων 6, Οικονόμου Δ. 5(1), Αλβανός, Παπαδόπουλος, Λάμπρου 12, Οικονόμου Σ. 4, Μυλωνάς 33(2), Καλπαξίδης, Θεοδοσιάδης.

Τιτάνες (Τράκκας): Λάππας 4, Καλογήρου 16(2), Σαρασίτης 4, Αλειφτήρας 5, Τράκκας, Βασιλειάδης 6, Νούτσιας 2, Δημητριάδης 6(2), Καλαντζής, Καλαθάς 4, Τσουφλίδης.

Τί μας άρεσε: Το πάθος των πέντε νικητών (καθώς ο Στέλιος Αλβανός τραυματίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο) και η ομαδικότητα των Τιτάνων. Άξιος αναφοράς είναι επίσης ο Στέλιος Παπαδόπουλος των “Δεν Έχει”, καθώς ενώ είχε δικαίωμα συμμετοχής ώς παίκτης, επέλεξε να παραμείνει στο πάγκο της ομάδας τους και να δώσει συμβουλές οι οποίες οδήγησαν στη νίκη της ομάδας του.