57
Peteenagers BC - - - - - 51 -
45ers - - - - - 57 -

Νίκη για τους τρομερούς 45ers!

Ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι έλαβε μέρος στις εγκαταστάσεις του Προμηθέα, το βράδυ της Τρίτης. Πιο αναλυτικά, οι Peteenagers αναμετρήθηκαν με τους 45ers σε 1 ματς που είχε όπως είπαμε και παραπάνω πολύ μεγάλη βαρύτητα. 51-57 ήταν το σκορ του αγώνα, με τους εκπληκτικούς 45ers να παίρνουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.
Πολύ μέτρια για να μην πούμε κακά ξεκίνησε επιθετικά η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες ήταν άστοχες με άμεσο αποτέλεσμα να δίνεται περισσότερη βαρύτητα στην άμυνα. Τους 4 πόντους των «πετεινών» πέτυχε ο Χατζαντώνης ενώ, από 1 καλάθι είχαν Μαυρογιάννης, Κόκκινος και Γραμματικόπουλος για τους φιλοξενούμενους και το «φτωχό» 4-6!
Πιο γρήγορο έγινε το τέμπο στο 2ο δεκάλεπτο. Οι παίχτες έτρεξαν το γήπεδο και την τιμητική τους είχαν τα fast break transitions. 10 πόντους μέτρησε ο ταχύτατος Λέζος για τους Peteenagers. 2 σερί καλάθια έβαλε ο Γραμματικόπουλος ενώ πολλά ριμπάουντ και πολλές άμυνες έβγαλε ο Κρίβας από μεριάς 45ers. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να δείχνει 18-19!
Το ματς ισορρόπησε απόλυτα στην 3η περίοδο. Ντέρμπι με τα όλα του θα έλεγε κανείς. Τον χαβά του συνέχισε ο Λέζος καθώς το επιθετικό υπερόπλο του Ασπρούλια έκανε «παπάδες» στο παρκέ (11 πόντοι). Από 4 πόντους είχαν οι Γραμματικόπουλος και Μαυρογιάννης για τους φιλοξενούμενους. 35-35 ήταν το σκορ στο τέλος των 30 λεπτών.
Με το scoreboard να δείχνει ισόπαλο το σκορ, όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Το γκάζι πάτησε ο Λέζος και με 8 πόντους και έκανε τα αδύνατα, δυνατά για την ομάδα του. Δυστυχώς όμως για τους «πετεινούς», ο Γραμματικόπουλος ήταν στην μέρα του και με 10 προσωπικούς πόντους έριξε στο καναβάτσο τους Peteenagers και έδωσε την νίκη στους 45ers με σκορ 51-57!
Mvp του αγώνα ήταν ο αφανής ήρωας Γιώργος Κρίβας με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ (4-9), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32:18 λεπτά. Ο Μέμος Λέζος ξεχώρισε για τους γηπεδούχους με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 36:46 λεπτά συμμετοχής.
Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 16/50 δίποντα (32%), 1/15 τρίποντα (6,7%), 16/28 βολές (57,1%), 40 ριμπάουντ (9-31), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Οι 45ers μέτρησαν 20/56 δίποντα (35,7%), 2/10 τρίποντα (20%), 11/21 βολές (52,4%), 55 ριμπάουντ (14-41), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.
Peteenagers(Ασπρούλιας): Χαντζαντώνης 5, Ζησιμάτος, Λέζος 28, Διαμαντόπουλος 4, Αλεξόπουλος 7 (17 ριμπ), Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος, Δρουγούτης 7.
45ers(Κόκκινος): Άγας 3, Γκοτσόπουλος Ι., Χριστοδουλάτος 10 (8 ριμπ), Γκοτσόπουλος Λ. 2, Κρίβας 6 (15 ριμπ), Κόκκινος 6 (7 ριμπ), Γραμματικόπουλος 16 (14 ριμπ), Μαυρογιάννης 14 (7 ριμπ), Κούλης.
Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του Λέζου και η ευστοχία του Γραμματικόπουλου!