21/10/2023
Grava Thunders 9 7 7 8 - 31 -
Undrafted 12 11 10 10 - 43 -

Νίκη για τους Undrafted, αλλά αγωνία για Χρυσικό!

Το μεσημέρι του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Undrafted επικράτησαν με 31-43 επί των Grava Thunders, αναγκάζοντάς τους σε έκτη διαδοχική ήττα στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League. Αγωνία επικρατεί στο στρατόπεδο των νικητών αναφορικά με το διάστημα της απουσίας του Γιώργου Χρυσικού, ο οποίος τραυματίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ελαφρώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, σκοράροντας με τους Γ. Χρυσικό (4π.), Θεοδωρόπουλο (4π.), Ματεντζόγλου (2π.) και Πανταζή (2π.). Οι Grava Thunders, βασίστηκαν τους Κυρίτση (5π.), Σωτηριάρη (2π.) και Ντούρμα (2π.), παραμένοντας έτσι σε απόσταση ενός σουτ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Undrafted διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την απόδοσή τους. Ο Γ. Χρυσικός (6π.) συνέχισε να δημιουργεί ρήγματα στην ζώνη των Thunders, οι οποίοι εξακολούθησαν να σκοράρουν με δυσκολία, παρά την προσπάθεια των Τσακέτα (5π.) και Μάντζαρη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 16-23.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε φτωχή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 7-10. Κοντός (5π.), Χρυσικός (3π.) και Ματεντζόγλου (2π.) επέτρεψε στους Undrafted να χτίσουν διψήφιο προβάδισμα, ενώ οι φιλοξενούμενοι από την άλλη απάντησαν με Ντούρμα (3π.), Μάντζαρη (2π.) και Νάση (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο τραυματισμός του Χρυσικού και η σαφής βελτίωση των Grava Thunders παρά λίγο να βάλει φωτιά στο ματς. Με Κυρίτση (6π.) και Τσακέτα (2π.) να βγαίνουν μπροστά οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή, όμως τελικά οι Undrafted κατάφεραν να διαχειριστούν την κατάσταση και να την απλοποιήσουν με καλάθια των Παπαγεωργίου (4π.), Κόντου (4π.) και Ματεντζόγλου (2π.), φτάνοντας έτσι τις 4 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Grava Thunders είχαν 8/51 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Undrafted είχαν 19/46 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φίλιππος Κόντος με 11 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και ½ τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κυρίτσης με 11 πόντους, έχοντας 1/9 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Grava Thunders (Ντούρμας) : Κυρίτσης 11 (3), Μάντζαρης 4, Νάσης 2, Ντούρμας 5 (1), Σωτηριάδης 2, Τσακέτας 7.

Undrafted (Κόντος) : Αντωνάκης 3, Θεοδωρόπουλος 4, Κόντος 11 (1), Ματεντζόγλου 6, Πανταζής 2, Παπαγεωργίου 4, Χρυσικός 13.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα του αγώνα.