18/10/2022
RBD Indians B.C 17 20 6 11 - 54 -
Flint Tropics 8 9 8 10 - 35 -

Νίκη για τους Indians!

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα πήραν οι Indians εναντίον των Flint Tropics για την τρίτη αγωνιστική στο Basketaki Rebound League .

Στο πρώτο μέρος οι Indians με τον Παπανικολάου να έχει 11 πόντους , μπήκαν δυναμικά ,φτάνοντας ακόμα και στο +13, επέβαλαν τον ρυθμό τους τους , χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στους Flint Tropics , κλείνοντας το δεκάλεπτο σε σκορ 17-8 .

Στο δεύτερο μέρος οι Indians , με τον Αρβανίτη και τον Παπανικολάου να έχουν από 5 πόντους , ανέβασαν ταχύτητα στην επίθεση και έπαιξαν ακόμα καλύτερη άμυνα , κάνοντας το 20-9 στην περίοδο . Οι Flint Tropics με Αρχέλαο να έχει 4 πόντους πήγαν στο ημίχρονο , βλέποντας τις ελπίδες του για νίκη να απομακρύνονται , με το εις βάρος τους σκορ 37-17 .

Στο τρίτο μέρος οι Flint Tropics με τον Σεραφείμ Γκατζηρούλη και τον Αρχέλαο να έχουν από 4 πόντους έψαξαν τα μεγάλα καλαθιά , αλλά δεν ήρθαν ποτέ .Οι Indians με τον Κώτσια να σκοράρει 3 πόντους , μπήκαν σε ρολό διαχειριστή παιχνιδιού , κλείνοντας με σκορ 43-25 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Flint Tropics με Λουκάκη και Σεραφείμ Γκατζηρούλη να έχουν από 4 πόντους , δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω , κλείνοντας το δεκάλεπτο με τελικό σκορ 54-35 . Οι Indians με τον Τριαντάφυλλο να έχει 4 πόντους πήραν την πρώτη νίκη τους στο Basketaki Rebound League .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Παπανικολάου , με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ . Από τους Flint Tropics ξεχώρισε o Αρχέλαος , με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα .

Οι Indians είχαν 15/35 δίποντα , 5/33 τριποντά , 9/21 βολές ,45 ριμπάουντ , 5 ασίστ και 6 κλεψίματα. Οι Flint Tropics είχαν 11/41 δίποντα , 0/17 τριποντά , 13/27 βολές ,40 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 8 κλεψίματα.

Indians : Χαραλαμπάκης 6 , Νικολάου 5 (1) , Πρισιμιτζής 2 , Αρβανίτης 11 , Παπανικολάου 16 , Ντάφλος ,Τριαντάφυλλος 7 (1), Κώτσιας 8 (2) , Σωτηρέλης 3 (1) , Τζεμπελίκας .

Flint Tropics : Λιαροστάθης , Τσαγκαράκης 2 , Σεραφείμ Γκατζηρούλης 8 , Βασίλης Γκατζηρούλης 4 , Τσέκερης 2 , Λουκάκης 9 , Γράσσος , Ευθυμιόπουλος , Σκαματζούρας ,Σεΐζης , Αρχέλαος 10

Τι μας άρεσε : Την εκρηκτικότητα που έβγαλε η ομάδα των Indians στο πρώτο ημίχρονο .