30/06/2021
Miami Hyn 16 15 9 7 - 47 -
Patras LakiStars 18 10 24 16 - 68 -

Νίκη για τους Stars με καταπληκτική 3η περίοδο!

To βράδυ της Τετάρτης, τέθηκαν αντιμέτωποι Lakistars και MiamiHyn σε μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με τους Laki Stars να επικρατούν με 68-47 παρά την απουσία του Παπανικολάου, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον…εξωπραγματικό Καμπάση.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα ντέρμπι στην πρώτη περίοδο, με τους LakiStars να παίρνουν μια διαφορά 7 πόντων (9-16) στα μισά της πρώτης περιόδου και τους Hyn να αντιδρούν με στυλοβάτες τους Τσιολάκη και Ραγκαβάνη και να μειώνουν σε 16-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Hyn ήταν καλύτεροι, έπαιξαν πειθαρχημένα και ορθολογικά. Σκαρπέλος και Νικολόπουλος βγήκαν μπροστά και έτσι οι Hyn με επιμέρους σκορ 15-10 πήγαν στην ανάπαυλα με το +3 (31-28). Τρομερές άμυνες από Τσιολάκη και Σκαρπέλο έκανα την διαφορά.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Hyn πήραν προβάδισμα 7 πόντων (35-28), εκεί όμως έσβησαν, με τους LakiStars να εκμεταλλεύονται τον επιθετικό οίστρο Μαρκόπουλου και Καμπάση και να τελειώνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 12 (40-52), έχοντας τρέξει ένα σερί 5-24.

Μετά από εκείνο το σημείο οι Hyn απογοητεύτηκαν, δεν είχαν δυνάμεις να ακολουθήσουν στο σκορ και μοιραία γνώρισαν την ήττα- αποκλεισμό από την επόμενη φάση. Από την άλλη οι Lakistars έκαναν το 2χ2 και θα συνεχίσουν και στην επόμενη φάση.

MVP για τους Lakistars ήταν ο Καμπάσης με 31 πόντους, 36 PR, 2 assist και 18 rebounds

Οι Hyn είχαν στο παιχνίδι 35 (9-26) ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη. Σκόραραν 11/22 βολές (50%), 4/15 τρίποντα (26,8%) και 16/62 σουτ εντός παιδιάς (25,7%)

Οι Lakistars είχαν 49 (14-35) ριμπάουντ, 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη. Σκόραραν 10/19 βολές (51%), 4/12 τρίποντα (33,3%) και 27/68 σουτ εντός παιδιάς (39,7%)

Miami Hyn(Ζωγραφάκης): Σκαρπέλος 7, Κοκκίνης 3, Ραγκαβάνης 7, Στρατηγόπουλος 2, Νικολόπουλος 8, Τσιολάκης 7, Άγης 5, Σκούτας 7.

Lakistars(Αγγελόπουλος): Αξιώτης 5, Σκίτσας 6, Μαρκόπουλος 14, Κατσίνος 6, Διαμαντόπουλος 6, Καμπάσης 31, Χουρδάκης.

Τι μας άρεσε: Όταν η μπάλα «έκαιγε», ο Καμπάσης βγήκε μπροστά ως ηγέτης, πέτυχε 4 τρίποντα και καθάρισε το ματς.