05/12/2021
Space Jam 14 15 9 22 - 60 -
Sun City Spurs 13 18 16 18 - 65 -

Νίκη γιατρειά για τους Sun City Spurs!

Νίκη βάλσαμο πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Sun City Spurs, καθώς για την έβδομη αγωνιστική του έκτου ομίλου της D2-League κέρδισαν την Space Jam με 60- 65!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 14-13 υπέρ της Space Jam, χάρη σε 5 πόντους του Χατζόπουλου, 5 του Μαυροσκότη και 4 του Παπαναστασίου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι 7 πόντοι του Μιχαλόπουλου και οι 4 του Κουκούλη.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sun City Spurs ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με 5 πόντους του Θεοδωρακόπουλου, άλλους τόσους του Μιχαλόπουλου και 4 του Μπόζα, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων, 29-31. Ο Παπαναστασίου με 6 πόντους και ο Πέτσας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ 3 πρόσθεσε ο Χατζόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Πέλεχα έσφιξε την άμυνά του και με δύο τρίποντα του Θεοδωρακόπουλου, 4 πόντους του Κουκούλη και 4 του Μιχαλόπουλου, πήρε αέρα 9 πόντων, 38-47. Την Space Jam κράτησε όρθια σε εκείνο το σημείο ο Παπαναστασίου, πετυχαίνοντας 7 συνεχόμενους πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 38-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sun City Spurs είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους και έτσι με 6 πόντους του Κουκούλη, 4 του Μπόζα και 4 του Μιχαλόπουλου, έφτασαν  στη νίκη με 60-65. Δεν μπόρεσε η Space Jam να γυρίσει το ματς στα τελευταία λεπτά, παρά τα δύο τρίποντα του Νάστου, τους 4 πόντους του Χατζόπουλου, τους 4 του Κολέογλου, άλλους τόσους του Παπαναστασίου και τους 4 του Μαυροσκότη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/10 βολές, 20/58 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/14 βολές, 14/42 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Παπαναστασίου με 21 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Κουκούλης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 6/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Space Jam (Μαυροσκότης): Νάστος 6 (2), Παπαναστασίου 21, Παπαχαρίσης 2, Μαυροσκότης 9 (1), Χατζόπουλος 14 (1), Πέτσας 4, Κολέογλου 4

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας 2, Μιχαλόπουλος 21 (5), Θεοδωρακόπουλος 14 (4), Κουκούλης 16, Φώτος, Μπόζας 12

Τι μας άρεσε: Τόσο το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, όσο και το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!