10/03/2024
Golden Boys 17 17 19 14 - 67 -
RBD Indians B.C 17 15 17 22 - 71 -

Νίκη γοήτρου για τους εξαιρετικούς Indians!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με επιθετικό μπάσκετ και για τις δύο ομάδες, βρίσκοντας καλάθια κυρίως με αιφνιδιασμούς. Για τους γηπεδούχους Κατσούλης και Μπυνιχάκης ξεκίνησαν δυναμικά δίνοντας λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, ενώ για τους Indians, Κάμπρας και Κουρκούρης βγήκαν μπροστά στην αρχή, με το παιχνίδι να βρίσκεται στην απόλυτη ισορροπία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, 17-17.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να προσφέρουν ωραίο θέαμα στο κοινό. Την σκυτάλη για τους Golden Boys πήρε ο Ιορδανίδης σκοράροντας 8 πόντους και δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην ομάδα του. Άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους με τον εξαιρετικό Μπουρίτη να δίνει λύσεις τόσο στο σκοράρισμα όσο και στην δημιουργία και να μειώνει στο 34-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Ιορδανίδη να βρίσκει από μακριά λύσεις αύξησαν το προβάδισμα τους στα μέσα της τρίτης περιόδου. Εξαιρετικοί όμως για ακόμη ένα δεκάλεπτο οι Κάμπρας και Μπουρίτης, συνεργάστηκαν εκπληκτικά ξαναβάζοντας για ακόμη μια φορά στο παιχνίδι τους Indians.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι πιο ξεκούραστοι Indians έβγαλαν ενέργεια και αφού βρήκαν λύσεις από τον Αρβανίτη, πήραν κεφάλι στο σκορ μπαίνοντας για τα καλά σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με τις διεισδύσεις του Μπυνιχάκη, όμως ο ψύχραιμος Κάμπρας στο τέλος μίλησε για τους Indians και ολοκληρώνοντας μια σπουδαία εμφάνιση έδωσε σπουδαία νίκη γοήτρου στην ομάδα του με 67-71.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κάμπρας με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κατσούλης με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Golden Boys (Χαχάμης): Ιορδανίδης 15, Μπυνιχάκης 18, Ζυγολάνης 4, Κατσούλης 13, Χαχάμης 9, Σκλαβενίτης 6, Κατσούλης 2

Indians (Κρητικός): Κάμπρας 24, Μπουρίτης 16, Γάκος 6, Αρβανίτης 12, Ντάφλος, Κρητικός 2, Κουρκούρης 11

Τι μας άρεσε: Το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες!