01/04/2023
Lasson BC 12 12 15 12 - 51 -
Los Lampriniers 13 19 9 15 - 56 -

Νίκη γοήτρου για τους Los Lampriniers!

Το βράδυ του Σαββάτου οι Lasson BC αντιμετώπισαν τους Los Lampriniers σε ένα παιχνίδι χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι τελευταίοι έχουν ήδη υποβιβαστεί ενώ οι Lasson δεν προλαβαίνουν τα playoffs. Τελικά οι Lampriniers κατάφεραν να πάρουν μια νίκη για το γόητρο τους, σε ένα ματς που ήταν αρκετά κακό από άποψη ποιότητας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Lampriniers είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Ευγενεία, ο οποίος σκόραρε 8 πόντους και βοήθησε την ομάδα του να κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο με 13-12. Από την άλλη πλευρά ο Κρητικός προσπαθούσε να κρατήσει κοντά τους Lasson BC.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ίδιο σκηνικό με τον Ευγενεία να κάνει θραύση και να φτάνει τους 19 πόντους στο ημίχρονο. Από την άλλη μόνο ο Καραμπάς έπαιζε στο συγκεκριμένο διάστημα και φυσιολογικά το ημίχρονο έληξε με 24-32 υπέρ των Lampriniers.

Κάπως καλύτερα τα πράγματα για τους Lasson στο τρίτο δεκάλεπτο που βρήκαν βοήθεια και από το Νικιταΐδη, ο οποίος ήταν εύστοχος από μακριά, ενώ ο Ευγενείας «σίγησε» με αποτέλεσμα οι Lasson να μειώσουν σε 39-41 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο Ευγενείας και Γρύλλης ανέλαβαν το σκοράρισμα των Lampriniers, ο Καραμπάς δεν έφτανε για τους Lasson και το αποτέλεσμα ήταν να καταφέρουν οι Lampriniers να πάρουν τη νίκη με 51-56 σε ένα ματς με πάρα πολλά φάουλ, αργό ρυθμό και άπειρα λάθη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ευγενείας ο οποίος είχε 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Lasson BC είχαν 13/40 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 7/25 βολές, 44 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 16 λάθη. Οι Los Lampriniers είχαν 19/56 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/17 βολές, 52 ριμπάουντ και 9 ασίστ για 13 λάθη.

Lasson BC (Κρητικός): Τσουπαρόπουλος, Καραμπάς 19 (1), Νικιταΐδης 9 (2), Καραμπάς Α., Σκαρμέας 8, Κολλάρος 3, Κρητικός 12 (3)

Los Lampriniers (Ρίζος): Ρίζος 3 (1), Ευγενείας 25, Γρύλλης 10, Βαμβακάς 1, Γκόλιας 6 (1), Βασιλάκης 2, Αντωνόπουλος 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Ευγενεία που διασώθηκε σε ένα κακό απόγευμα και για τις δύο ομάδες.