04/04/2023
Retro Pacers 21 15 6 14 - 56 -
Kavlanta Hawks 23 15 18 12 - 68 -

Νίκη γοήτρου για τους Kavlanta Hawks!

Αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, οι Kavlanta Hawks πήραν σπουδαία νίκη χθες το βράδυ στο Μαζαράκης, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν τους πρωτοπόρους Retro Pacers με 56-68 και έτσι η πρωτιά θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kavlanta Hawks να βρίσκονται στο +7, 16-23, έπειτα από 12 πόντους του  Σοφούλη, 8 του Τζώρτζη και τρίποντο του Ασημακόπουλου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 8 πόντους του Χατζημιχάλη, 6 του Βαμβακάρη και 5 του Τσιλιμπάρη, μείωσαν στο καλάθι, 21-23!

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 5 πόντους του Σοφούλη, 4 του Τζώρτζη και 4 του Βιδάλη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 23-34, 6:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Retro Pacers επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και 8 πόντους του Χατζημιχάλη και τρίποντο του Ζήση, μείωσαν στο καλάθι, 36-38!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σοφούλης πετούσε φωτιές και με 10 ακόμη δικούς του πόντους, έβαλε τα "Γεράκια" στο +14, 42-56! Λίγα πράγματα επιθετικά για την ομάδα του Χριστοδουλόπουλου στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αναγνωστόπουλο να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Χατζημιχάλη 2. Σκορ τρίτης περιόδου 42-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Σοφούλη, Κολυβά, Τζώρτζη και Λιώδη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-68! Δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά οι Retro Pacers, παρά τις προσπάθειες των Τσιλιμπάρη, Χατζημιχάλη, Αναγνωστόπουλου και Πουλαδάκη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/15 βολές, 17/54 δίποντα και 4/33 τρίποντα. Πήραν 56 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/11 βολές, 17/42 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Χατζημιχάλης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 7/23 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Τζώρτζης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Χατζημιχάλης 23 (1), Αναγνωστόπουλος 7, Πουλαδάκης 4 (1), Βαμβακάρης 8, Τσιλιμπάρης 11 (1), Ζήσης 3 (1)

Kavlanta Hawks (Πέτσας): Τζώρτζης 18, Λιώδης 6, Σοφούλης 31 (7), Κολυβάς 4, Ασημακόπουλος 5 (1), Βιδάλης 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Kavlanta Hawks!