25/02/2024
Melisses BC 14 17 12 12 - 55 -
Baca Juniors BC 12 7 17 15 - 51 -

Νίκη γοήτρου οι Melisses!

Οι Μέλισσες μπήκαν αεράτες στο πρώτο δεκάλεπτο, έλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και με το δίδυμο Φράγκου με 7 και Γαρυφαλλάκη με 5 πόντους αντίστοιχα, να δίνουν τις λύσεις ξέφυγαν ακόμα και με 8.Οι Ερυθρόλευκοι που μπήκαν στη διαδικασία του παιχνιδιού μετά το πεντάλεπτο, στηρίχθηκαν στους Μαρτίνη(8) και Μαγκούτη(4), πλησιάζοντας στη συνέχεια στο καλάθι(14-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με υπομονή στην επίθεση, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και με κορυφαίους τους Γαρυφαλλάκη και Παπαδιά που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Στο στρατόπεδο των ερυθρολεύκων που είχαν προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ο Κασφίκης πέτυχε ένα τρίποντο με Κατσιάδα και Μαγκούτη να προσφέρουν από ένα καλάθι, για το 31-19.

Στην τρίτη περίοδο, η Baca ανέβασε την ένταση της στην άμυνα, ήταν πιο εύστοχη στην επίθεση και με μπροστάρη τον Μαρτίνη με 6 πόντους και τρίποντα από Κασφίκη - Κατσιάδα, πλησίασε 43 – 36. Στην αντίπερα όχθη, οι Μέλισσες παρότι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, με το δίδυμο Γαρυφαλλάκη(6) και Πάτση(4) να δίνουν κυρίως τις λύσεις, κρατούσαν το υπέρ τους σκορ.

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, η Baca Juniors πάλεψε με όλες τις δυνάμεις και με Μαρτίνη(4), Μαγκούτη(4), Κασφίκη και Κατσιάδα να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πλησίασαν ακόμα και στους 3. Οι γηπεδούχοι παρότι εμφάνισαν τις παθογένειες των προηγούμενων αγωνιστικών φτάνοντας κοντά στην αυτοκτονία, έμειναν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με πολυφωνία στην επίθεση, με μπροστάρη τον Γαρυφαλάκη με 5 πόντους, επικράτησαν δίκαια με 55 – 51.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Μαγκούτης με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Melisses(Πάτσης): Γαρυφαλλάκης 21, Ν. Δούκας 7(7ρ.), Χ. Δούκας 4, Πάτσης 7, Παπαδιάς 7, Περδικάρης, Φράγκος 9(8ρ.).

Baca Juniors(Κασφίκης): Κασφίκης 6, Κατσιάδας 8, Μαγκούτης 13(15ρ.), Μαρτίνης 17(10ρ.), Τααμποδήμος 7.

Τι μας άρεσε:Η ένταση και το πάθος που εμφάνισαν οι δύο ομάδες παρότι ήταν αδιάφορες βαθμολογικά.