06/06/2023
Nobelistes 11 7 18 9 - 45 -
BEERWAUKEE BUCKS 5 16 14 16 - 51 -

Νίκη και 5η θέση για τα «ελάφια»

Την ανοδική τους πορεία πιστοποίησαν για μια ακόμα φορά οι Beerwaukee Bucks, οι οποίοι υπέταξαν τους Nobelistes (45-51) στο ντέρμπι της τελευταίας αγωνιστικής της Development League και τερμάτισαν στην 5η θέση της regular season. Πλέον, μετά από αυτή τη νίκη, οι Bucks θα περιμένουν τους Lakistars στα Playoffs, ενώ οι Nobelistes θα αγωνιστούν απέναντι στη Bar Xelona, με τα δύο ζευγάρια να μοιάζουν ιδιαίτερα αμφίρροπα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εμφανίζονται αρκετά νωχελικές και μουδιασμένες. Οι Nobelistes, αν και προηγήθηκαν ακόμα και με +8 (11-3), χάρη σε γκολ - φάουλ του Μιμερίνη, δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να τρέξουν στο transition, κάτι που οι Bucks εκμεταλλεύτηκαν με την πάροδο του χρόνου και σέταραν το τέμπο. Η Α' περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «ροζ» στο +6 (11-5), όμως οι Bucks είχαν ήδη προετοιμάσει τη δική τους αντεπίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο, τα πράγματα άλλαξαν άρδην, με τους Bucks να βελτιώνουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με πρωταγωνιστή τον Μπούμπαλη, τα «ελάφια» έκαναν ένα επιμέρους 7-16 στη Β' περίοδο και κατάφεραν τελικά να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (18-21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι άλλαξε ξανά μορφή, καθώς οι Nobelistes αποφάσισαν να επιστρατεύσουν ξανά την πίεση στο παιχνίδι τους, έκλεψαν μπάλες και είδαν πρόσκαιρα αποτελέσματα, καθώς πέρασαν ξανά μπροστά (36-30, στο 28'), με τον Ιορδανίδη να είναι ο μπροστάρης σε αυτό το come back. Οι Bucks ωστόσο, έκαναν καλύτερο «φίνις» στο δεκάλεπτο και μείωσαν ξανά στον πόντο (36-35).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έμοιαζε αρκετά με το δεύτερο, με τους Bucks να αποδίδουν πολύ καλύτερα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ. Μπούμπαλης, Γκάβρανιτζ και Ευστρατιάδης έκαναν την διαφορά στα κρίσιμα σημεία, την ώρα που οι Nobelistes έχασαν πολλά ελεύθερα σουτ και μαζί την ευκαιρία να φύγουν νικητές από το «Promitheas Park». Έτσι, τα «ελάφια» δραπέτευσαν τελικά με το ροζ φύλλο (45-51).

Ο Ανδρέας Γκάβρανιτζ αναδείχθηκε ο Betsson MVP της αναμέτρησης, με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, σε μια...dominant εμφάνιση από τον ψηλό των Bucks.