26/03/2023
Ιπ-πότες 13 16 8 13 - 50 -
Kourkoutes BC 17 16 23 16 - 72 -

Νίκη και δεύτερη θέση για τους Kourkoutes!

Οι Kourkoutes ήταν το φαβορί στην αναμέτρηση κόντρα στους Ιππότες και το απέδειξαν και εντός παρκέ το βράδυ της Κυριακής 26 Μαρτίου. Όταν πάτησαν «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 50-72. Με αυτή τη νίκη έφτασαν στο 15-2 και κλείδωσαν την δεύτερη θέση του 4ου ομίλου της Master League, ενώ οι Ιππότες παραμένουν «ουρσγοί» με ρεκόρ 1-16.

Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι είχα πάρει το προβάδισμα, ωστόσο οι Ιππότες δεν τους επέτρεπαν να ξεφύγουν. Ο Ανυφαντής με τρίποντο έκανε το 9-10, ενώ ο Νακόπουλος βρήκε τρόπο να χτυπήσει το αντίπαλο καλάθι για το 9-12. Οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά το ματς στον πόντο με τον Κεκεμπάνο (13-14), όμως δεν μπόρεσαν να κάνουν το προσπέρασμα, μιας και ο Βεϊσάκης εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 13-17.

Η διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έφτασε στο +8 (13-21), όμως οι Ιππότες δεν άργησαν να φτάσουν στην ανατροπή, έστω και για λίγο. Ντούκα, Μούρτζος και Παπασημακόπουλος βρήκαν λύσεις επιθετικά και διαμόρφωσαν το 24-23. Αυτό το ξέσπασμα αφύπνησε τους Kourkoutes οι οποίοι βρήκαν καλάθια πίσω από τα 6,75 με Αγγελόπουλο και Σαρακινό και απομακρύνθηκαν (24-33). Το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου βρήκε ξανά κοντά τις δύο ομάδες με το σκορ στο 29-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Kourkoutes μπήκαν αποφασισμένοι και πήγαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο κάνοντας το 32-42. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να δυσκολεύονται πολύ να δημιουργήσουν απειλή και έτσι οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-11 έφτασαν στο 32-53. Ο Κεκεμπάνος με τρίποντο έγραψε το 34-53, ενώ Λακαφώσης και Μανιουδάκης διαμόρφωσαν το 37-56 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Kourkoutes συνέχισαν να παίζουν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης και η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 20 πόντους. Το σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου έφτασε στο 45-68 έπειτα από καλάθι του Αγγελόπουλου, ενώ ο Βεϊσάκης πήρε την «σκυτάλη» στην επίθεση για το 46-72. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί στο παιχνίδι και το τελικό 50-72 ήταν αυτό που έδωσε τη νίκη στους Kourkoutes.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νακόπουλος με 12 πόντους, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ συνολικά στην αναμέτρηση. Από τους Ιππότες ξεχώρισε ο Ντούκα με 10 πόντους, 1 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Οι Ιππότες είχαν 12/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 8/10 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Kourkoutes μέτρησαν 24/54 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 39 ριμπάουντ, όπως και 23 ασίστ, 13 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Ανυφαντής 10(2ρ.), Γκουντόπουλος 8(5ρ.), Κεκεμπάνος 7(7ρ.), Κοσιαράς 2(3ρ.), Λακαφώσης 7(6ρ.), Μούρτζος 6(7ρ.), Ντούκα 10(7ρ.), Παπασημακόπουλος

Kourkoutes (Αθανασίου): Αγγελόπουλος 8(6ρ.), Αθανασίου 2(3ρ.), Βεϊσάκης 12(3ρ.), Δαβιλάς 9(6ρ.), Λαδιάς 7(4ρ.), Μανιουδάκης 11(1ρ.), Νακόπουλος 12(10ρ.), Σαρακινός 3(2ρ.), Σταθάτος 2(1ρ.), Τεστέμπασης 4(2ρ.), Τρωιάνος 2(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των φιλοξενούμενων.