22/10/2020
Bar Χελώνα 9 11 5 12 - 37 -
Τα Βουνά 15 8 15 13 - 51 -

Νίκη και επίδειξη δύναμης απο τους Ι5!

Πάθος, αιφνιδιασμοί, μάχες και δύσκολα σουτ. Αυτές οι λέξεις μπορούν κάλλιστα να περιγράψουν το παιχνίδι ανάμεσα σε BarΧελώνα και Ι5. Οι 2 ομάδες έψαχναν την νίκη για να έχουν ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Δυστυχώς για την ομάδα του Σπανού, οι Ι5 έπαιξαν ανώτερο μπάσκετ και με το δίδυμο Λιόλιος Δ.-Γεωργόπουλος Θ. να κάνει πάρτι στο παρκέ, οι «γιωτάδες» πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 37-51!

Πολύ δυνατά μπήκαν στο γήπεδο οι Ι5. Με πρωτεργάτη τον Διονύση Λιόλιο που μέτρησε 8 πόντους στο δεκάλεπτο, οι «γιωτάδες» δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων. 5 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Λαμπρόπουλος για την BarΧελώνα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το επιμέρους σκορ του 1ου δεκάλεπτού ήταν 9-15.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι «χελώνες» στην 3η περίοδο του αγώνα. Με πολύ σκληρές άμυνες και πλάνο, η αρμάδα του Σπανού μείωσε κατά 3 πόντους την απόσταση που τους χώριζε από τους Ι5. Σε αυτό συνέβαλλαν όλοι και ειδικά ο Αγγελόπουλος με 8 πόντους! 2 καλάθια είχε ο Θάνος Γεωργόπουλος για τους φιλοξενούμενους και το τελικό 20-23 υπέρ τους!

Το γκάζι πάτησαν οι Ι5 στο 3ο δεκάλεπτο. Χωρίς να σταματάνε να πιέζουν τους γηπεδούχους, οι Ι5 έφτασαν την διαφορά στο +12. Καταλύτης σε όλο αυτό ήταν η απόδοση του Καπώνη (5 πόντοι) και οι τρομερές πάσες του Θάνου Γεωργόπουλου. Στην αντίπερα όχθη, οι «χελώνες» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έμειναν πολύ πίσω στο σκορ εν όψει της 4ης περιόδου. 1 τρίποντο είχε ο Λαμπρόπουλος.

Στην 4η περίοδο το ματς ήταν ισορροπημένο. Οι «χελώνες» άρχισαν δυνατά και εκμεταλλεύτηκαν τον όγκο τους. Παρόλο όμως που ο Αγγελόπουλος έβαλε άλλους 5 πόντους, η BarΧελώνα δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς τούμπα και ηττήθηκε με σκορ 37-51! 7 πόντους είχε στο δεκάλεπτο ο Γιώργος Γεωργόπουλος!

Mvp του αγώνα ήταν ο Διονύσης Λιόλιος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-4), 4 μπλοκ και 2 λάθη σε 27:41 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/6 δίποντα (83,3%), 0/3 τρίποντα (0%) και 0/1 βολές (0%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντρέας Αγγελόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 λάθη σε 32:36 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/4 δίποντα (100%), 1/3 τρίποντα (33,3%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 11/42 δίποντα (26,2%), 4/18 τρίποντα (22,2%), 3/4 βολές (75%), 49 ριμπάουντ (12-37), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 25 λάθη. Οι Ι5 είχαν 18/45 δίποντα (40%), 3/25 τρίποντα (12%), 6/11 βολές (54,5%), 41 ριμπάουντ (11-30), 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Λαμπρόπουλος 11, Παπαδόπουλος, Μεϊμάρογλου 6 (10 ριμπ), Αγγελόπουλος 13, Συνογιώργος 3 (11 ριμπ), Σπανός 2 (13 ριμπ), Σταθόπουλος 2, Τσίρος.

Ι5(Λιόλιος Π.): Λιόλιος Δ. 10 (7 ριμπ, 4 μπλοκ), Τσιρώνης 2 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου, Δόγκαλης 4, Αγγιούς, Καπώνης 9, Λιόλιος Π. 9, Γεωργόπουλος Θ. 8 ( 8 ριμπ), Γεωργόπουλος Γ. 9.

Τι μας άρεσε: Οι πανέμορφες πάσες του Θάνου Γεωργόπουλου και η dominant performance του Διονύση Λιόλιου στον «εναέριο χώρο»!