02/10/2020
Uncle Drew 18 12 14 18 - 62 -
Flood BC 8 19 10 12 - 49 -

Νίκη και πρόκριση με κυρίαρχο Μπονάτσο!

Η φορμαρισμένη ομάδα των Uncle Drew, αν και δυσκολεύτηκε απέναντι στην σκληροτράχηλη Flood, πήρε τη νίκη με 49-62 και προκρίθηκε απευθείας στην επόμενη φάση του κυπέλλου, σε ένα παιχνίδι που για 40 λεπτά ήταν πραγματικό ντέρμπι!

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από την παρέα του Γιάννη του Κάρμα, ο οποίος με τρίποντο άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, με τους Κανδηράκη και Χριστοδουλόπουλο να ακολουθούν από τα 6.75 και το πρώτο δεκάλεπτο, παρά τις όμορφες προσπάθειες των Κουσάση και Αλικανιώτη, να κλείνει στο 8-18 υπέρ των Drew.

Η είσοδος του Χριστοφίλη άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, με τον φόργουορντ της Flood να προσδίδει σκορ και ενέργεια στην ομάδα του, τους φιλοξενούμενους να δυσκολεύονται στο μπροστά μέρος του παρκέ και με ένα καλάθι του Λαζίδη, το ημίχρονο να κλείνει στο 27-30 για Drew.

Παρά την αστοχία των δύο ομάδων, ο ρυθμός παρέμεινε ικανοποιητικά καλός, με τον Κάρμα να δημιουργεί είτε από το ποστ, είτε μετα από drive και πάσα για Drew, τον Μπονάτσο να εμφανίζεται επιθετικά και παρά την επιστροφή της Flood με Καραχάλιο, Ζαφειρόπουλο και Τσάπα, ο Ανθούλης εκτελώντας από τα 6.75 με τη λήξη, έκλεισε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου 37-44 υπέρ των Drew.

Εκεί πραγματικά έπεφταν κορμιά, με τον Τσάπα να φέρνει τη διαφορά στους πέντε (41-46) και εκεί που έδειχναν όλα ότι το ματς θα παεί στον πόντο, ο Μπονάτσος με δύο τρίποντα άνοιξε την ψαλίδα του σκορ και ουσιαστικά “καθάρισε τη μπουγάδα” για την ομάδα του, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στους Uncle Drew με σκορ 49-62.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Μπονάτσος με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Flood ξεχώρισε ο Γιάννης Ζαφειρόπουλος με 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά η Flood είχε 12/48 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 13/18 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 10 λάθη.  Οι Drew είχαν 10/38 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 15/22 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

Flood (Ασπιώτης): Γρηγορακάκης 6, Ζαφειρόπουλος 6, Σταματόπουλος 7, Καραχάλιος 5, Τσάπας 11 (10 ριμπ.), Ασπιώτης 3, Αλικανιώτης 4, Χριστοφίδης 4, Κουσάσης 3 (8 ριμπ.).

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος):Βλυσίδης 2, Ανθούλης 8, Χριστοδουλόπουλος 3, Αραβαντινός 2 (11 ριμπ), Μπονάτσος 15 (12 ριμπ.), Λαζίδης 11 (12 ριμπ), Κάρμας 12, Κανδηράκης 9.

Τι μας άρεσε: Η clutch εμφάνιση του Σπύρου Μπονάτσου που “μίλησε” στο τέλος του αγώνα!