17/07/2023
Hellas Paper Bears 24 16 17 20 - 77 -
SKG Sonics 20 23 11 12 - 66 -

Νική και στο τελικό οι Hellas Paper Bears!

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με την πρόκριση στο τελικό να είναι το κίνητρο της νίκης. Οι Bears, με ένα δυνατό ξεκίνημα μπήκαν μπροστά στο σκορ, με εύστοχα καλάθια και την ομάδα σε πάρα πολύ καλή ημέρα. Οι Sonics επίσης ξεκίνησαν με υψηλό ρυθμό, βρίσκοντας απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων, όμως έμειναν πίσω στο σκορ με τελικό σκορ δεκαλέπτου 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες πάτησαν το πόδι γκάζι, με τους Bears να βρίσκουν λύσεις στις επιθέσεις, με τους Χριστοδούλου και Φαρμάκη να είναι σε πάρα πολύ καλή ημέρα και να παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην επίθεση για την ομάδας τους. Οι Sonics, με τους Ζόγκου και Σμυρλή να ηγούνται στην επίθεση για την ομάδα τους, κατάφεραν με πολύ καλές συνεργασίες σε άμυνα και επίθεση να γυρίσουν το παιχνίδι και να καταφέρουν να προηγηθούν στο ημίχρονο με σκορ 40-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Bears κατάφεραν να ανεβάσουν κιάλλο ρυθμό, με τους Μπίλιο και Ρίζο να βοηθούν στην επίθεση της ομάδας, με τρομερές επιθέσεις και πολύ καλή δουλεία στην άμυνα κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να γυρίσουν το παιχνίδι υπέρ τους. Από την άλλη, οι Sonics έβαλαν τα δυνατά τους, έμειναν στο κυνήγι της νίκης παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με τους Τροφίδη και Τσαντεκίδη να κάνουν πολύ καλή δουλειά στην επίθεση της ομάδας, με τελικό σκορ δεκαλέπτου 57-54.

Τελευταία περίοδος και οι Bears συνέχισαν με υψηλό ρυθμό και κυνήγησαν μέχρι τέλους την νίκη-πρόκριση, καταφέρνοντας να πάρουν την πάρουν μετά από ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι. Οι Sonics παρόλο το τρομερό παιχνίδι που έκαναν, φάνηκε στο τέλος να τους καταβάλει η κούραση και να μην καταφέρνουν να γυρίσουν το σκορ, βλέποντας την ήττα με 77-66.

MVP του παιχνιδιού για τους Bears ήταν ο Νίκος Χριστοδούλου με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ

Για τους Sonics ξεχώρισε ο Κώνσταντίνος Σμυρλής με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ

Hellas PaperBears: Μπίλιος Δ. 3, Μπίλιος Γ. 9, Παλιογιάννης 4, Παπάς 6, Πολυχρονιαδης Θ. 3, Πολυχρονιάδης Χ. 6, Ρίζος 7, Φαρμάκης 18, Χριστοδούλου 21

SKG Sonics: Ζόγκου 14, Κωνσταντινίδης, Σιβένας 8, Σμυρλής 17, Τροφίδης 13, Τσαντεκίδης 14

Τι μας άρεσε: το κυνήγι της νίκης και από της δύο ομάδες