24/01/2020
Peristeri Histons 15 12 16 13 - 56 -
Athens Super Sonics 6 14 7 8 - 35 -

Νίκη και τρίτη θέση για τους Histons!

Με το δεξί ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο οι Peristeri Histons, οι οποίοι επεκράτησαν των Athens Super Sonics με 56-35. Με αυτή τη νίκη οι Peristeri Histons σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του έβδομου ομίλου της Development 2 και ζευγάρωσαν τις νίκες απέναντι στους αντιπάλους τους.

Η πρώτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τον Καλαϊτζάκη να κάνει ότι θέλει μες στο γήπεδο. Σκόραρε τους οκτώ από τους δεκαπέντε πόντους της ομάδας του, μοίρασε τρεις ασίστ και έκλεψε πολλές φόρες την μπάλα. Η λήξη της περιόδου βρήκε μπροστά τους Peristeri Histons με 15-6. Ο Αθανασάκος με τέσσερις και ο Φόρτης με δύο σκόραραν τους πόντους των ¨πράσινων¨.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (+11), με το πρώτο καλάθι των ¨άσπρων¨. Με 5'14 να απομένουν η διαφορά έφτασε στο +17 (25-6), όμως οι Super Sonics με ένα 12-2 σερί στα τελευταία πέντε λεπτά έριξαν την διαφορά στους επτά για το 27-20 σκορ ημιχρόνου. Από τέσσερις πόντους σκόραραν ο Πλινθίδης και ο Μιχαλόπουλος για λογαριασμό των γηπεδούχων, ενώ ο Αθανασάκος και ο Χουντής είχαν από έξι για τους φιλοξενούμενους.

Στην τρίτη περίοδο οι Peristeri Histons σοβαρεύτηκαν, ενώ οι αντίπαλοι έδειξαν σημάδια κόπωσης. Οι Histons εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως οι αντίπαλοι τους ήταν μόνο έξι και έτρεξαν το παιχνίδι σκοράροντας εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς. Ο Καλαϊτζάκης και ο καινούριος στην ομάδα Δερβεντζής σκόραραν από τέσσερις πόντους για τους Histons, ενώ για τους φιλοξενούμενους τέσσερις σκόραρε ο Χατζηλάκος.

Στην τετάρτη περίοδο οι Histons δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και προσπάθησαν να βγάλουν συνδυασμούς κάτω από το καλάθι. Οι Super Sonics ήταν πάρα πολύ άστοχοι, καθώς σκόραραν μόνο οκτώ πόντους (2τρ). Ο Γιοβάνης πρώτος σκόρερ των Histons με τέσσερις και ο Αθανασάκος των Super Sonics με πέντε.

Κορυφαίος των Peristeri Histons ο Καλαϊτζάκης με 12 πόντους, έχοντας 4/4 βολή, 0/1 τρίποντα και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, είχε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φόρες και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Super Sonics ο Αθανασάκος με 15 πόντους, έχοντας 6/20 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 4 λάθη και έκανε 1 μπλοκ.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 25/52 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, είχαν 15 ασίστ, 17 κλεψίματα, 22 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/42 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, είχαν 5 ασίστ, 14 κλεψίματα, 21 λάθη και 2 μπλοκ.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Ρούσσας 7 (4κλ), Καλαϊτζάκης 12 (8ρ 4ασ 4κλ), Μάνος 2, Δερβεντζής 8 (4κλ), Πλινθίδης 8 (7ρ), Τυράσκης 4 (8ρ), Μιχαλόπουλος 7, Γιοβάνης 6 (7ρ), Ντούκας 2 (7ρ).

Athens Super Sonics (Δεγγεστίνος): Κορδάτος 2, Χουντής 9 (3τρ 5κλ), Φόρτης 2 (8ρ), Αυγερινός 3, Χατζηλάκος 4 (5κλ), Αθανασάκος 15 (12ρ 1τρ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο των Athens Super Sonics και το φιλικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.