Το Τρίτο Φύλο 6 5 15 8 - 34 -
West Side B.C 20 11 16 17 - 64 -

Νίκη και ωραίο μπάσκετ για τους West Side!

Έξι έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι West Side καθώς επικράτησαν εύκολα του αγνώριστου Τρίτου Φύλου στο κλειστό της Ζωφριάς.

Έχοντας περισσότερο πάθος και περισσότερες λύσεις στην επίθεση, οι West Side ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Μπελεχάκη, Αθανασιάδη και Τριανταφυλλίδη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 6-20. Σε ρηχά νερά κυμάνθηκαν οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και πήραν σκορ κυρίως από τον Κουτσωνά.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και να προσθέτουν επιπλέον παίχτες στην επιθετική τους εξίσωση, ενώ οι παίχτες του Τρίτου Φύλου έμειναν και πάλι χαμηλά στο σκοράρισμα, σημειώνοντας μόλις 5 πόντους. Το 11-31 του ημιχρόνου έκανε χωρίς αμφιβολία τους West Side το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Με μπροστάρη τον Πανάγο και άξιους συμπαραστάτες τους Γκρέμπι, Τσανικίδη και Καστρίνιο, το Τρίτο Φύλο έκανε αισθητή την παρουσία του στην επανάληψη σημειώνοντας 15 πόντους, όμως δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τη ρακέτα τους και συγκεκριμένα τους Αθανασιάδη και Τσούλφα προηγήθηκαν με 26-47 και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Η τέταρτη περίοδο είχε τυπική διαδικασία καθώς η ομάδα του Αδελφόπουλου είχε αποκτήσει προβάδισμα ασφαλείας. Ο Γκρέμπι με τις επιθετικές του εμονεευσιεε ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει το Τρίτο Φύλο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, άνοιξαν το rotation, δοκίμασαν συστήματα εν όψει συνέχειας και έφτασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 34-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αθανασιάδης με double double και 19 πόντους (7/10 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/31 δίποντα, 2/35 τρίποντα και 10/16 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 6 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/51 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Το Τρίτο Φύλο (Καστρίνιος): Γκρέμπι 10, Ιακωβίδης, Καστρίνιος 1, Κοιμτζόγλου, Κουτσωνάς 4 (1), Πανάγος 4, Παππάς 7, Τσανικίδης 8 (1)

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος 2, Αθανασιάδης 9, Γαλανόπουλος 2, Κορρές, Λέγγας 9 (1), Μπελεχάκης 10 (3), Στέφος 4, Τριανταφυλλίδης 9, Τσούλφας 9

Τι μας άρεσε: Η συνολική εξαιρετική παρουσία των νικητών και στις δύο μεριές του παρκέ.