13/07/2023
Basketόσαυροι 33 8 27 16 - 84 -
Jackals 19 24 12 17 - 72 -

Νίκη και πρόκριση για τους Basketoσαυρους!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Basketoσαυροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, βρίσκοντας από νωρίς τον δρόμο προς το καλάθι με ένα εύστοχο σέρι και κατάφεραν από νωρίς να πάρουν μία διαφορά στο σκορ. Οι Jackals άργησαν να βρούν ρυθμό στο παιχνίδι τους παρόλο που βρήκαν κάποια καλάθια για να μείνουν μέσα στο κυνήγι της νίκης, με τελικό σκορ περιόδου 33-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ένταση και ο ρυθμός του παιχνιδιού εκτοξεύτηκαν με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα μέσα στο γήπεδο. Οι Jackals με μία καταπληκτική περίοδο κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, με τους Σιώτα και Λιάτσικο να κάνουν τρομερή δουλειά στην επίθεση, βοηθώντας την ομάδα τους σε μεγάλο βαθμό. Από την άλλοι, οι Basketoσαυροι παρόλο που δεν κατάφεραν να κρατησούν το σκορ υπερ τους, έμειναν πολύ κοντά, προσπαθώντας σε ολή την διάρκεια της περιόδου, με τους Παπανικολάου και Τσαβλίδη σε πολύ καλή ημέρα, να παίζουν σημαντικό ρόλο για την επίθεση της ομάδας τους, με τελικό σκορ ημιχρόνου 41-43.

Τρίτο δεκάλεπτο, και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους ίδιους ρυθμούς, με τους Basketoσαυρους να είναι πιο εύστοχοι στην επίθεση και να ξαναβγαίνουν μπροστά στο σκορ, με τον Στράτζαλη να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης και να ευστοχεί για την ομάδα του. Οι Jackals συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ, παρόλη την καλή δουλεία που έκαναν στην επίθεση. Τελικό σκορ περιόδου 68-55.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Jackals φάνηκε να τους καταβάλει η κούραση, αφού δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αντίπαλη ομάδα και να γυρίσουν το σκορ υπερ τους. Οι Basketoσαυροι συνέχισαν να βρίσκουν καλάθια στην επίθεση, με πού καλό ποσοστό ευστοχίας, το οποίο τους οδήγησε στην νίκη με σκορ 84-72.

MVP για τους Basketoσαυρους αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπανικολάου με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ

Από τους Jackals ξεχώρισε ο Φώτης Σιώτας με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ

Basketoσαυροι: Παπανικολάου 31, Πρεβενάς, Ρήγας, Στράντζαλης 14, Τσαβλίδης 28, Τσεπνίδης, Τσιγαρίδας 1, Χοπτερίδης 1, Χριστοδουλίδης 8

Jackals: Βούλγαρης 3, Γκούμας 2, Ζωγράφος 3, Καραμανώλης 3, Λιάτσικος 14, Μπουζαλης 13, Σιώτας 21, Τάσκας 4, Τσίπας 4, Φιλιππίδης 5

Τι μας άρεσε: ο ζήλος που έδειξαν και οι δύο ομάδες για την νίκη