28/01/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 11 14 8 25 - 58 -
Pressof BC 12 11 19 9 - 51 -

Νίκη κορυφής για τον Αρισταίο

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Αρισταίος με καλάθι του Παούρη προηγήθηκε 7-4, όμως η Pressof απάντησε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 11-12.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Αρισταίο να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα του. Ο χαμηλός ρυθμός δεν έδινε την ευκαιρία στην Pressof να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και να κάνει το παιχνίδι της. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 25-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με επιμέρους σκορ 8-2 προηγήθηκαν 33-25. Οι φιλοξενούμενοι όμως απάντησαν άμεσα και με σερί 17-0 έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με σκορ 33-42.

Στην τελευταία περίοδο όμως μίλησε η άμυνα του Αρισταίου. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία από την άμυνα τους, έβαλαν αρκετά μεγάλα σουτ στην επίθεση και πέρασαν μπροστά στο σκορ (48-47). Η Pressof ήταν πολύ άστοχη από τα 6.75, πράγμα που δε μας έχει συνηθίσει και σε συνδυασμό με το κάκιστο ποσοστό στις βολές δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος του αγώνα. (14/33). Ο Αρισταίος πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 58-51,που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Παούρης με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κοροπούλης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 17/40 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 12/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/26 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 14/33 βολές, 45 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 3, Γκίνι 4, Τούντας 6, Δημητράτος 11, Βρεττός, Μανούρης 3, Ψημίτης, Σέρβος, Δούρος 4, Φιλιππόπουλος 8, Περδικάρης 8, Παούρης 11.

Pressof (Μπαλάσκας): Βασιλείου 10, Παπαθανασίου, Μπαλάσκας, Τσορτός 3, Νομικός 4, Κοροπούλης 20, Κρασσάς, Βρεττός 2, Παραράς 9, Κοντάκος, Λαδόπουλος 2, Καραντζιάς.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα στην τελευταία περίοδο του Αρισταίου.