27/06/2021
Fat Ballers 32 32 32 32 - 128 -
Stefanina Timberwolves 11 16 13 12 - 52 -

Νίκη με «100άρα» οι Fat Ballers!

Ξεκίνησαν πολύ δυναμικά οι Fat Ballers τον αγώνα. Ο χατζηβρέττας με τρία γρήγορα καλάθια έφτασε τους οχτώ πόντους και έκανε το 14-2 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους γηπεδούχους να παίζουν καλή άμυνα και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό πετυχαίνοντας εύκολους πόντους. Ο Σίμοβιτς με έξι πόντους προσπάθησε να μειώσει την διαφορά για τους Ultra Wolves διαμορφώνοντας το 32-11.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι είχε ένα πολύ γρήγορο ρυθμό και από τις δύο ομάδες, καθώς προσπαθούσαν να πετύχουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τους Fat Ballers να τα καταφέρνουν καλύτερα.  Οι Ultra Wolves στηρίχτηκαν επιθετικά στους Σίμοβιτς και Γεροβασιλείου που πέτυχαν πέντε και έξι πόντους αντίστοιχα. Οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν κάποια μικρά σερί με τα δύο τρίποντα του Χατζηβρέττα και τους εννέα μαζεμένους πόντους του Καδή στο τέλος της περιόδου διαμορφώνοντας το 64-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο απόλυτοι πρωταγωνιστές ήταν ο Χατζηβρέττας και ο Καραγιαννίδης πετυχαίνοντας από 11 πόντους για τους Fat Ballers. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να απαντήσουν με τον Σίμοβιτς και τον Πολυχρονιάδη να έχουν από πέντε και έξι πόντους αντίστοιχα. Το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 96-40.

Στην τελευταία περίοδο όπως ήταν αναμενόμενο, οι ομάδες έριξαν τους ρυθμούς λόγω της κόπωσης. Παρόλα αυτά οι Fat Ballers συνέχισαν την καλή αμυντική τους λειτουργεία και την ευστοχία τους από τα σουτ τριών πόντων αυξάνοντας και άλλο την διαφορά. Από τους Ultra Wolves ξεχώρισε ο Πολυχρονιάδης σημειώνοντας τους έξι τελευταίους πόντους της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 128-52.

Fat Ballers: Μουστόπουλος 8 (14ρ., 1μπ.), Μπίκας 2 (5ασ.), Χατζηβρέττας 27 (6τρ., 7ρ.), Καραγιαννίδης 26 (6τρ., 17ρ., 6ασ.), Καλφαλίδης 9 (1τρ., 13ασ.), Τσιτσινάκης 18 (1τρ., 1μπ.), Καδής 14 (2τρ., 5ασ., 4κλ.), Καλονιίδης 10, Παπαστεφάνου 14 (2τρ., 9ρ., 1μπ.)

Ultra Wolves Στεφανινά: Πολυχρονιάδης 13, Κύρανος 0, Χουρδάκης 2 (1μπ.), Ιασωνίδης 6 (7ρ.), Γεροβασιλείου 12 (13ρ., 1μπ.), Σίμοβιτς 16 (2τρ., 8ρ., 3μπ.), Γούσιος 3 (1τρ.), Αλεπάκης 0, Τσεντσίδης 0, Χρίστογλου 0, Γεωργιάδης 0 (1μπ.)

Τι μας άρεσε: Ο Χατζηβρέττας με τον Καραγιαννίδη προσέφεραν πάρα πολύ ωραίο θέαμα σημειώνοντας μαζί 53 πόντους.