25/11/2023
Colombians BC 8 13 10 21 - 52 -
Komic Mastoras BC 13 12 8 16 - 49 -

Νίκη με άγχος για τους Colombians!

Καλύτερος στο ξεκίνημα ο Komic Mastoras, έδειξε ότι έχει έρθει για να διεκδικήσει το παιχνίδι στα ίσια. Μελέκος και Χρυσοχοΐδης βοήθησαν επιθετικά τους φιλοξενούμενους με 4 πόντους έκαστος κάνοντας το 8-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Πασχαλάκη να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι σκοράροντας 6 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην θέση του οδηγού και στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να βρίσκεται στο 21-25.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ ιδιαίτερα άστοχες, χωρίς να έχουν πολλές λύσεις επιθετικά. Φτωχό το τρίτο δεκάλεπτο με τον Komic Mastora να βρίσκεται μπροστά με δύο πόντους, 31-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Colombians μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν την νίκη. Η πίεση ψηλά απέφερε καρπούς, δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους να βρουν εύκολα καλάθια μετά από κλεψίματα. Ο Ρετουνιώτης με κρίσιμα καλάθια έβαλε μπροστά τους Colombians, οι οποίοι δεν ξανά έχασαν το προβάδισμα και πήραν μεγάλη νίκη με 52-49.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πασχαλάκης με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μελέκος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, και 1 ασίστ.

Οι νικητές είχαν 5/18 βολές, 19/47 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 18 κλεψίματα και 15 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/16 βολές, 14/41 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 21 λάθη.

Colombians (Ρετουνιώτης): Γιαννακόπουλος 9 (1), Διαμαντόπουλος, Ζώτος 2, Καλατζάκης 2, Κιούκης 2, Κυριακόπουλος 3, Πασχαλάκης 23 (1), Ρετουνιώτης 6, Τακίδης 3 (1), Τούντας 2

Komic Mastoras (Μελέκος): Γουρδούμπας 3 (1), Λίγγρης 14, Μελέκος 11 (1), Σερεβέτας 4 (1), Τρασσής 9 (3), Χρυσοχοΐδης 8

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των γηπεδούχων για την ανατροπή!