03/12/2023
Lobsters BC 14 16 17 10 - 57 -
San Antonio Smurfs 17 17 11 17 - 62 -

Νίκη με άγχος για τους Smurfs!

Καλύτεροι στο ξεκίνημα οι νικητές, έβγαλαν ενέργεια και βρήκαν εύκολα καλάθια με τους Σταύρου (7π) και Νίκα (6π). Για τους γηπεδούχους δυνατή αρχή έκανε ο Δόλιας με 6 πόντους με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 14-17.

Κοντά οι δύο ομάδες μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, καμιά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Σκορ ημιχρόνου στο 30-34.

Στην επανάληψη οι Lobsters μπήκαν καλύτερα παρκέ και παίζοντας καλή άμυνα κατάφεραν να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους. Εξαιρετικοί Δόλιας και Αποστολάκης έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους με 47-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Smurfs έκαναν την αντεπίθεση τους, με τον τρομερό Σταύρου να μιλάει την κρίσιμη ώρα σημειώνοντας 8 καθοριστικούς πόντους, δίνοντας έτσι και την νίκη στο τέλος στην ομάδα του με 57-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταύρου με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τρέντσιος με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 9/12 βολές, 12/27 δίποντα και 8/38 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 9 κλεψίματα και 12 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 12/40 δίποντα και 10/37 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

Lobsters BC (Τρικαλιώτης): Αποστολάκος 13 (2), Γεωργίου, Δόλιας 16 (2), Μπάρλας 2, Μπενιουδάκης 10 (1), Ραχμάν, Τρέντσιος 3, Τρικαλιώτης 13 (3)

San Antonio Smurfs (Αλέξης): Αλέξης, Γκουρογιάννης, Μανδρώνης 8 (2), Μποχωρίδης, Νίκας 9, Ρούσσος, Σταύρου 24 (5), Στρουμπής 2, Τζήλιος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση στο φινάλε για τους Smurfs!