18/01/2023
Jackals 28 13 11 23 - 75 -
Monstars 18 28 20 10 - 76 -

Νίκη με ανατροπή για τους Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά ρον αγώνα οι Jackals και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό στη πρώτη περίοδο. Με καλή άμυνα στην περιφέρεια έκοψαν τον ρυθμό των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Αναστασάκη και του Φιλιππίδη κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Monstars απάντησαν να με τις προσπάθειες του Αντώνη Αγατσιώτη, αλλά η αστοχία από την περιφέρεια έκανε στοίχησε καθώς η λήξη της περιόδου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 28-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς. Ανέβασαν την ταχύτητα τους στην επίθεση και με όμορφες συνεργασίες του Αμπατζή και του Στράντζαλη κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να περάσουν μπροστά. Οι Jackals δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων του και παρά τα καλάθια του Κατσουπάκη στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 41-46.

Στη τρίτη περίοδο οι Monstars συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παίζοντας καλή άμυνα κοντά στο καλάθι και με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση έβρισκαν σκορ με συνέπεια. Οι Jackals δεν βρήκαν τρόπο να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και η αδυναμία να ελέγξουν τα αμυντικά ριμπάουντ οδήγησε στο 52-66.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα για να επιστρέψουν στο ματς. Έπαιξαν σκληρή άμυνα κοντά στο καλάθι και με μπροστάρη τον Τάσκα και τον Γκούμα κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στο καλάθι. Οι Monstars δεν μπόρεσαν να βρούν εύκολους πόντους κοντά στο καλάθι και αυτό έκανε δύσκολο το έργο τους όμως ο Αντώνης Αγατσιώτης έσωσε την ομάδα του με ένα δύσκολο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμορφώνοντας το τελικό 75-76.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 30 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Φια τους γηπεδουχους ξεχώρισε ο Βασίλης Αναστασάκης με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Jackals: Αναστασάκης 15(1), Καραμανώλης, Τάσκας 11(2), Λιάτσικος 12, Φιλιππίδης 7(1), Κατσουπάκης 13(1), Τσίπας 6, Γκούμας 11.

Monstars: Αγατσιώτης Α. 30, Αμπατζής 18(4), Πετάβρατζης 4, Στράντζαλης 7(1), Καντζαρίδης 7, Αγατσιώτης Κ. 8, Τσιαδήμος 2.

Τι αμς άρεσε: Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σούτ.