Crushers 19 10 7 10 - 46 -
Mikrokosmos 8 16 15 11 - 50 -

Νίκη με ανατροπή ο Mikrokosmos Athens!

Δύο έκανε τις νίκες του στην Development2 League ο Mikrokosmos Athens επικρατώντας με ανατροπή των Crushers στο ΣΕΦ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Crushers, αφού με τρίποντα του Αποστόλου και δίποντα των Κώνστα, Ζουγανέλη και Κουτσοδημητρόπουλου προηγήθηκαν με 19-8 και έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στα τελευταία λεπτά με τον Περράκη, όμως έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με τρίποντα των Ευσταθόπουλου, Περράκη και Φραγκογιάννη οι φιλοξενούμενοι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αφού μείωσαν σε 29-24 στο φινάλε του ημιχρόνου και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ήταν το ίδιο παραγωγικοί όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως χάρη στον εξαιρετικό Απόστολου παρέμειναν σε θέση οδηγού.

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και τους Περράκη, Φραγκογιάννη και Τσατσαρώνη σε εξαιρετική κατάσταση, οι "μαύροι" έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 7-15 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφεραν τούμπα το ματς. Τίποτα δεν πήγαινε καλά για τους γήπεδο, που είδαν τον Αποστόλου να διασώζεται από το.. ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να παλεύουν για κάθε κατοχή. Ο Mikrokosmos Athens με όπλο το εξαιρετικό του δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει μια σπουδαία νίκη. Πρόσωπο του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν χωρίς αμφιβολία ο συγκινητικός Περράκης. Ο γκαρντ των φιλοξενούμενων έβαλε μεγάλα σουτ όταν η μπάλα "έκαιγε και είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στην άμυνα. Οι Crushers πέταξαν στα σκουπίδια το εξαιρετικό τους πρώτο δεκάλεπτο και παρέμειναν για ακόμη μία αγωνιστική χωρίς νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Περράκης με double double και 23 πόντους (10/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 0/4 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/44 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/34 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 1/8 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Crushers (Καράμπελας): Αποστόλου 20 (6), Ζουγανέλης 6, Ζαχαριάς 2, Κουτσοδημητρόπουλος 6, Καλογερογιάννης 2, Καράμπελας, Κώνστας 5, Σέρρας 5 (1)

Mikrokosmos Athens (Ζωίδης): Περράκης 23 (1), Ευσταθόπουλος 6 (2), Γκούμας 4, Αλούπης 3 (1), Τσατσαρώνης 10, Φραγκογιάννης 3 (1), Γιαννατζόγλου 1

Τι μας άρεσε: Η αντιδράσεις και το πάθος που έβγαλαν οι νικητές από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά.