11/02/2024
Los Lampriniers 12 13 14 21 - 60 -
Capital Con-Trolls 10 16 18 6 - 50 -

Νίκη με ανατροπή οι Lambriniers!

Οριακά καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, παίρνοντας το προβάδισμα με 12-10 χάρη στα καλάθια των Γκαραγκάνη, Π. Αντωνόπουλου και Βαμβακά. Οι Capital από την άλλη μεριά, δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και έμειναν κοντά στο σκορ ύστερα από δίποντα των Πάτρου, Τυχόπουλου και Α. Μαρζάβα.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους γηπεδούχους να προσθέτουν στην επιθετική τους εξίσωση τον Ευγενεία και να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέβασαν "στροφές" και με τρίποντα των Τυχόπουλου και Α. Μαρζάβα έκαναν την ανατροπή και πήραν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (25-26).

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους και τους Αρβανιτάκη και Α. Μαρζάβα σε τρομερή κατάσταση, οι "κόκκινοι" όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ 39-44 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν τις καλές τοποθετήσεις των Κονδύλη και Ευγενεία μέσα στο ζωγραφιστό, όμως ήθελαν το... κάτι παραπάνω για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Lambriniers ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "έσφιξαν" την άμυνά τους, έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 21-6, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη που θα τους διατηρήσει σταθερά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Οι Capital Con-Trolls εμφάνισαν σημάδια κόπωσης, "κόλλησαν" στην επίθεση και πέταξαν στα σκουπίδια την προσπάθεια που έκαναν στα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Κονδύλης με 14 πόντους (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/39 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/46 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Los Lambriniers (Γρύλλης): Θ. Αντωνόπουλος, Π. Αντωνόπουλος 11, Βαμβακάς 5 (1), Βασιλάκης, Γκαραγκάνης 11, Γκόλιας 3 (1), Γρύλλης 3, Ευγενείας 12, Κονδύλης 14 (3)

Capital Con-Trolls (Α. Μαρζάβας): Αρβανιτάκης 6, Γκούβας, Δρόσος 2, Κιούσης 2, Α. Μαρζάβας 18 (2), Π. Μαρζάβας 1, Πάτρος 16 (1), Τυχόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς καθώς και το τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.