06/02/2020
Αγανάκτηση 9 12 13 14 - 48 -
Titans 11 11 13 20 - 55 -

Νίκη με ανατροπή οι Titans!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο της Master League οι Titans, καθώς επιβλήθηκαν με 55-48 της Αγανάκτησης. Η παρέα του Ηλιαδάκη παρότι τέσσερα λεπτά πριν το τέλος βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Μπαμπάτσικο – Μούρτο και να πανηγυρίσει τη νίκη.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, αφού έψαχναν τα πατήματα τους. Η Αγανάκτηση μπήκε με… φόρα, προηγήθηκε με 5-2, όμως δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της. Οι Titans αντέδρασαν άμεσα και με μπροστάρη τον Μούρτο, αρχικά ισορρόπησαν την κατάσταση και στη συνέχεια μπήκαν σε θέση οδηγού (9-11).

Το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο ήταν τελείως διαφορετικό, καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ. Από τη μία πλευρά η Αγανάκτηση έβρισκε λύσεις με τον δραστήριο Μαρούτα, από την άλλη οι Titans είχαν μεγαλύτερο πλουραλισμό. Έτσι, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους Titans, πάντως, να παραμένουν σε θέση οδηγού (21-22).

Στην επανάληψη η Αγανάκτηση μπήκε πιο δυνατά και με μπροστάρη αυτή τη φορά τον Π. Τσατσάνη, πήρε το προβάδισμα στο σκορ για μόλις δεύτερη φορά (29-26). Η αντίδραση των Titans, ωστόσο, ήταν και πάλι άμεση. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους 9-5 και μπήκε ξανά μπροστά (34-35) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και η τέταρτη περίοδος. Η Αγανάκτηση ήταν αυτή που και πάλι παρουσιάστηκε πιο ορεξάτη και αποτελεσματική. Πήρε εκ νέου το προβάδισμα και προηγήθηκε με 46-41, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι Titans πάντως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και το απέδειξαν στην πράξη. Μπαμπάτσικος και Μούρτος βγήκαν μπροστά και με επιμέρους σκορ 14-2, οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη με 55-48.

Η Αγανάκτηση τελείωσε το ματς με συνολικά 18-73 σουτ (24.7%), εκ των οποίων 4-24 τρίποντα (16.7%), 8-14 βολές (57.1%), μάζεψε 43 ριμπάουντ (13-30), μοίρασε 7 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Titans μέτρησαν συνολικά 20-62 σουτ (32.3%) εκ των οποίων 4-14 τρίποντα (28.6%), 11-18 βολές (61.1%), 46 ριμπάουντ (9-37), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Αγανάκτηση (Τσάφος): Μπέτσης 12, Σωτηρόπουλος 1, Μαρούτας 9, Τσόκανος, Τσατσάνης Α. 2, Σπηλιόπουλος 4 (9ρ.), Τσατσάνης Π. 14, Ψυχογιός 6 (11ρ., 4 ασίστ).

Titans (Ηλιακίδης): Αλεφραγκής, Σαλονικίδης 3, Ηλιακίδης 12, Μούρτος 13, Καρατσόλης 2, Πίστης 4, Σακκάς 2, Μπαμπάτσικος 7, Τρούλης 6, Σωμαράκης 2, Καραγεωργάκης 4 (17ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν οι Titans στην απόδοση τους και η αντίδραση τους όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.