05/11/2022
Boom Shakalaka 14 10 15 6 - 45 -
Basket Case 12 8 16 20 - 56 -

Νίκη με ανατροπή η Basket Case!

Σάββατο απόγευμα 5 Νοεμβρίου στο Μενίδι, η αποδεκατισμένη Boom Shakalaka είχε τον έλεγχο του αγώνα για τριάντα λεπτά , όμως η Basket Case με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει στο τέλος την νίκη με 45 – 56.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και την Boom να έχει το προβάδισμα με 14 – 12. Μπούρμπουλας και Μπουρνουσούζης οδηγούσαν την επίθεση των προπορευόμενων με 5 πόντους έκαστος, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χέλμης με 5 πόντους, με τον Νινιό να σκοράρει από τα 6.75.

Έπεσαν οι ρυθμοί στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις, να είναι αρκετά άστοχες και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 20. Ο Μπούρμπουλας ήταν ξανά το πρώτο βιολί με 5 πόντους, με τον Μπουρνουσούζη να βάζει ακόμα ένα τρίποντο και τον Αγγελάκη να σκοράρει από κοντά, ενώ για την Basket Case ξεχώρισε ο Κολιάκος με 4 πόντους με Kαλοκαιρινό και Μπογιατζή να βάζουν από ένα καλαθάκι.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με το δίδυμο Μπογιατζή – Κολιάκο να έχουν από 5 πόντους και τον Καλοκαιρινό να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4. Οι  γηπεδούχοι έβρισκαν αμέσως τον τρόπο να απαντούν και με τον Λάσκο να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κρατούσαν την πρωτοπορία με 39 – 36.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν μονόλογος για τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 6 – 20 κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς και να πάρουν το ροζ φύλλο με το σκορ να λήγει 45 – 56. Ο Κολιάκος πήρε από το χεράκι την ομάδα του με 8 πόντους, με τον Μπογιατζή να ακολουθεί με 5 και τον Μανσούρ να βάζει 4, για την τελική επικράτηση της Basket Case. Για την αποκαμωμένη από κούραση Boom Shakalaka, ο Μπουρνουσούζης πάλευε με 5 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μάριος Μπογιατζής με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Μπουρνουσούζης με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Η Boom Shakalaka είχε 13/33 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 4/11 βολές, κατέβασε 35 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 13 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Η Basket Case είχε 20/46 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 1/5 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη .

Boom Shakalaka(Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 4(7ρ.), Αλεφαντινός 4(7ρ.), Λάσκος 8, Μπουρνουσούζης 16,Μπούρμπουλας 13(10ρ.).

Basket Case(Χέλμης): Καλοκαιρινός 10(9ρ.), Κολιάκος 18(9ρ.), Μαλάκης, Μανσούρ 4(12ρ.), Μπογιατζής 14, Νινιός 3, Σαρακινός, Χέλμης 7(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια της πεντάδας της Boom και το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο των νικητών.