16/06/2020
ThunderDogs 18 16 11 20 - 65 -
New World Fix 14 18 20 23 - 75 -

Νίκη με άρωμα play-off για τους Fix!

Πολύ μεγάλη νίκη για την είσοδο στο Top-16 της Master League πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι New World Fix, καθώς για την 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου επικράτησαν των ThunderDogs με 65-77!

Οι ThunderDogs ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, βρέθηκαν να προηγούνται με 16-9, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 18-14, μετά από 8 πόντους του Καπαρελιώτη, τρίποντο του Σοφούλη και 3 πόντους Σεφέρη. Ο Σιάποντης με 6 πόντους και οι Ζωιτός – Diallo με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 34-32, χάρη σε 5 πόντους του Μπερδεμπέ, 4 του Σεφέρη, άλλους τόσους του Καπαρελιώτη και τρίποντο του Σοφούλη. Τους New World Fix κράτησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Σιάποντης, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 18 πόντους της ομάδας του!

Με τον Ζωιτό να πετάει φωτιές με 12 πόντους και τον Diallo να τον ακολουθεί με 6, οι New World Fix πήραν αέρα 9 πόντων, 41-50, στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Κόλλησαν στην επίθεση οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Μπερδεμπέ και Σοφούλη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 45-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο η ομάδα του Γαλανού διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Diallo (6π), Σιάποντη (6π), Κιτσαντά (4π), Τσεκουρλούκη (3π) και Ζωιτό (3π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-75. Για την παρέα του Πίνα στα τελευταία λεπτά ο Καπαρελιώτης έβαλε 10  πόντους και ο Μπερδεμπές άλλους 7, χωρίς όμως να αρκούν στην ομάδα τους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/14 βολές, 16/50 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 10/17 βολές, 19/49 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Καπαρελιώτης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 7/18 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των New World Fix ο Σιάποντης με 25 πόντους (double-double), έχοντας ¾ βολές, 5/7 δίποντα και 4/11 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

ThunderDogs (Πίνας): Σεφέρης 9, Σοφούλης 10 (2), Καπαρελιώτης 22 (2), Πίνας 3 (1), Πρισιμιτζάκης 2, Μπερδεμπές 19 (2)

New World Fix (Γαλανός): Diallo 17, Τσεκουρλούκης 3 (1), Πισσάνος 2, Ζωιτός 20 (4), Σιάποντης 25 (4), Κιτσαντάς 8

Τι μας άρεσε: Το πολύ γρήγορο παιχνίδι των δύο ομάδων και η βροχή τριπόντων!