19/12/2021
Pourangers BC 9 13 17 15 - 54 -
Kasonic Beers 10 22 22 19 - 73 -

Νίκη με άρωμα playoff για τους Kasonic Beers!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Kasonic Beers, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της D2-League κέρδισαν εύκολα τους Pourangers με 54-73 και βρίσκονται πλέον μόνοι τρίτοι στην βαθμολογία!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 9-10 υπέρ των Kasonic Beers, έπειτα από τρίποντα των Γιώργου Ζυγούρη – Προσηλιακού και βοήθειες των Βαγγέλη Ζυγούρη – Νίκου Παπαδόπουλου. Η τριπλέτα Σταυρόπουλου, Γιώργου Παπαδόπουλου και Μαρκόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 3 πόντους έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μπύρες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Νίκου Παπαδόπουλου, δύο τρίποντα του Προσηλιακού και 4 πόντους του Ματακίδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 22-32. Τους Pourangers κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Σταυρόπουλος με τους 7 πόντους που πέτυχε, ενώ από 3 είχαν οι Γιώργος Παπαδόπουλος και Μαρκόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kasonic Beers έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 4 πόντους τους Ματακίδη, 4 του Μιχάλη Ζυγούρη, άλλους τόσους του Νίκου Παπαδόπουλου και τρίποντο του Γιώργου Ζυγούρη, ξέφυγαν στους 21, 31-52. Το μόνο που κατάφεραν οι “Παππούδες” ήταν να μειώσουν στους 15, 39-54, χάρη σε 10 πόντους του Γιώργου Παπαδόπουλου και 7 του Μαρκόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 39-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γκρι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Νίκο Παπαδόπουλο (6π), Ματακίδη (5π) και Ασημακόπουλο (4π) έφτασαν εύκολα στη νίκη με 54-73! Για τους Pourangers στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μαρκόπουλος και Γιώργος Παπαδόπουλος με 9 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 12/38 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 22 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/11 βολές, 26/65 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Μαρκόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 2/6 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Νίκος Παπαδόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 9/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Πιστεύος, Παπαδόπουλος Γ. 21 (1), Σταυρόπουλος 10 (1), Μαρκόπουλος 21 (5), Γεωργιόπουλος, Στρατόπουλος, Μπούτζης 2

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Καρακωνσταντής 4, Ασημακόπουλος 7, Προσηλιακός 9 (3), Ζυγούρης Μ. 4, Παπαδόπουλος Ν. 21, Ζυγούρης Β. 4, Ζυγούρης Γ. 9 (2), Ματακίδης 13, Γκόνης 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Kasonic Beers μέσα στην ρακέτα!