02/02/2020
Kasonic Beers 12 12 12 4 - 40 -
Mad Frogs 13 13 17 17 - 60 -

Νίκη με άρωμα… playoff για τους Mad Frogs!

Ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα ήταν το ματς ανάμεσα στους Kasonic Beers και τους Mad Frogs, με την ομάδα της Λένας να επικρατεί τελικά εύκολα με 40-60 για την 11η αγωνιστική του όγδοου ομίλου της D2-League, ανεβαίνοντας ακόμη πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Mad Frogs να προηγούνται μέχρι και με 5 πόντους, 6-11, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 12-13, χάρη σε 4 πόντους του Αδαμόπουλου και 3 του Brkic. Ο Γιώργος Ζυγούρης με δύο συνεχόμενα τρίποντα ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους λαχανί να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 24-26 και τον Αδαμόπουλο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 8 πόντους. Τους Kasonic Beers διατήρησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο οι Προσηλιακός και Σελίμης με 8 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Μπύρες” κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων, 34-30, μετά από 7 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη και 3 του Παπαδόπουλου. Γρήγορα ήρθε η απάντηση από το συγκρότημα του Καραμήτσου, αφού με 7 πόντους του Μανωλόπουλου και 4 του Κατσαρού, βρέθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +7, 36-43, τρέχοντας ένα 13-2 επιμέρους σκορ!

Έχοντας πάρει ψυχολογία από το τρίτο δεκάλεπτο, τα “Βατράχια” έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με 40-60, έπειτα από 7 πόντους του Brkic, 4 του Μανωλόπουλου, 4 του Αδαμόπουλου και καλάθι του Μαρφαντά.  Λίγα πράγματα από τους Kasonic Beers στο φινάλε, με τους Γιώργο Ζυγούρη, Μάκκα και Γκόνη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 8/44 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 13/18 βολές, 22/56 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Kasonic Beers ο Γιώργος Ζυγούρης με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/10 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Mad Frogs ο Αδαμόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Ζυγούρης Γ. 15 (3), Γκόνης 3, Προσηλιακός 11 (2), Παπαδόπουλος 5, Ζυγούρης Β., Αχιλαδέλης 1,  Μάκκας 1, Σελίμης 4, Σιαμόπουλος

Mad Frogs (Καραμήτσος): Αδαμόπουλος 16, Κατσαρός 6, Μαρφαντάς 2, Σταματελόπουλος 6, Καραμήτσος, Κωστόπουλος 2, Brkic 12, Σαΐνης, Μανωλόπουλος 12 (1), Φουρλακίδης 4

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν οι Mad Frogs στο δεύτερο ημίχρονο!