10/03/2022
Somalia Pirates 12 13 15 7 - 47 -
Athens Pistols 15 9 10 12 - 46 -

Νίκη με άρωμα τετράδας για τους Σομαλούς!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Σομαλοί Πειρατές λύγισαν στο φινάλε τους 6 Athens Pistols με 47-46 και με την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Master League, βρίσκονται πλέον στην τέταρτη θέση, προσπερνώντας τον αντίπαλό τους.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Athens Pistols, καθώς με 5 πόντους του Δημήτρη Ρήγα, 5 του Μπαλωμένου και άλλους τόσους του Καρνάβα, προηγήθηκαν με 12-15. Ο Παπαηλιού με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Παπαδόπουλος, Νικολουζάκης, Σταματέας και Ρόζας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Σομαλοί Πειρατές έσφιξαν την άμυνά τους και με μπροστάρη τον Ρεγκούζα με 5 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 25-24. Ο Βρυώνης από την περιφέρεια και οι Μπαλωμένος, Δημήτρης Ρήγας και Δαλίτσικας μέσα από την ρακέτα βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 8 πόντους του Παπαηλιού και 5 του Ρεγκούζα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +6, 40-34. Τα Πιστόλια κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα των Καρνάβα, Δημήτρη Ρήγα και Βρυώνη. Σκορ τρίτης περιόδου 40-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Pistols μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς, όταν με 5 νέους πόντους του Μπαλωμένου, 3 του Δαλίτσικα και βοήθειες των Σάρρα και Καρνάβα, προσπέρασαν με 43-46, 3:00 για την λήξη. Ωστόσο, ο Ρεγκούζας φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με 4 δικούς του πόντους οδήγησε τους Σομαλούς Πειρατές στη νίκη με 47-46, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Ντούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/12 βολές, 16/38 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 27 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/9 βολές, 9/38 δίποντα και 7/31 τρίποντα. Μάζεψαν 26 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος των Σομαλών Πειρατών ο Ρεγκούζας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 3/4 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Σάρρας με 2 πόντους, έχοντας 1/8 δίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Σομαλοί Πειρατές (Νικολουζάκης): Ρόζας 4, Παπαηλιού 14, Πιτίδης, Ρεγκούζας 14 (1), Σταματέας 2, Παπαδόπουλος 4, Νικολουζάκης 2, Ντούλης 7 (1)

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Καρνάβας 10 (2), Μπαλωμένος 12 (2), Δαλίτσικας 6, Ρήγας 10 (1),  Βρυώνης 6 (2), Σάρρας 2

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε!