17/12/2023
Singular Logic 9 16 8 7 - 40 -
Old Firm BC 16 4 13 16 - 49 -

Νίκη με διπλό όφελος για την Old Firm!

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε το 2023 η Old Firm, καθώς για την 14η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισε την Singular Logic με 40-49 και πήρε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Με το δίδυμο Τρωγάδα - Κανελλόπουλου να ηγείται της επίθεσης με 6 πόντους έκαστος, η Old Firm μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγούταν με 7-16, 2:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μαρίνος, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Αναστασόπουλος και από 2 πόντους οι Παλιοκώστας - Καραχάλιος.

Αντάλλαξαν ρόλους στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, αφού η Singular Logic έσφιξε την άμυνά της και με 5 πόντους του Καραχάλιου, 4 του Σακογιάννη και τρίποντο του Αναστασόπουλου, προσπέρασε και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 25-20! Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο σημείωσε ο Ντραγκότι από την περιφέρεια.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Καλαμπάκου και 3 πόντους του Τρωγάδα, το συγκρότημα του Ζαφειράκη προσπέρασε με 29-30. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, 33-33, με τους Αναστασόπουλο, Σακογιάννη, Παλιοκώστα και Αράπογλου να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας για την ομάδα του Καπόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 33-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Φίρμες" έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και με δράστες στην επίθεση τους Βασίλειου και Καλαμπάκο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 40-49. Για την Singular Logic στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αναστασόπουλος και Καλογεράκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/8 βολές, 13/38 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 11/39 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Singular Logic ο Αναστασόπουλος με 14 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 2/4 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP της Old Firm ο Βασιλείου με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Singular Logic (Καπόπουλος): Αναστασόπουλος 14 (2), Αράπογλου 3, Ιγκνιάτοβιτς, Καλογεράκος 4, Καραφώτης, Καραχάλιος 7 (1), Μαρίνος 2, Παλιοκώστας 4, Σακογιάννης 6

Old Firm (Ζαφειράκης): Βασιλείου 11, Δημητρίου, Μακρής, Ζαχαρογιάννης, Καλαμπάκος 13 (3), Κανελλόπουλος 9 (2), Μουγκαράκης 2, Ντραγκότι 5 (1), Τρωγάδας 9

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!