24/06/2021
HeartAETOS 13 9 10 19 - 51 -
Τα Βουνά 18 19 14 9 - 60 -

Νίκη με εκπληκτικό μπάσκετ για τους Ι5

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα, ο νέος HeartAetos αντιμετώπισε την ομάδα του Λιόλιου, τους Ι5. Το παιχνίδι ήταν όμορφο με ωραίες φάσεις. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, οι Ι5 με πολύ έξυπνο και ποιοτικό μπάσκετ απέδρασαν με την νίκη με σκορ 51-60!

Έχοντας τον Ντούβα μπροστάρη με 12 πόντους, οι Ι5 δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων. 6 διαφορετικοί παίκτες σκόραραν για τους αετούς, οι οποίοι ήταν λίγο νευρικοί. 13-18 ήταν το επιμέρους σκορ του 1ου αυτού δεκαλέπτου.

Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για τους «γιωτάδες» ο Παπαγεωργίου που είχε 6 πόντους με τα αδέρφια Λιόλιος να κάνουν τα πάντα σε άμυνα και επίθεση. Με εξαίρεση Χριστούλη και Γιαννακόπουλο, ο HeartAetos έμοιαζε ανίκανος να διεκδικήσει το ματς. Οι 2 ομάδες πήγαν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον πίνακα να λέει 22-37!

Το τέμπο έπεσε στην 3η περίοδο του αγώνα. Οι Ι5 άφησαν το πόδι από το γκάζι, σκόραραν μόλις 14 πόντους στο δεκάλεπτο αλλά κράτησαν στους 10(!) τους αντιπάλους τους. Με τον τρόπο αυτό η διαφορά έφτασε τους 19! 9 πόντους σκόραραν συνδυαστικά οι Λιόλιοι!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ για τους αετούς, οι οποίοι έδειξαν σφυγμό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Χριστούλης (7) και Χρονόπουλος (5) δεν τα παράτησαν και κατέβαλλαν τις μέγιστες προσπάθειες. Δυστυχώς όμως για τους γηπεδούχους, η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη, με αποτέλεσμα οι Ι5 να πάρουνν την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 51-60!

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Λιόλιος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ (0-8), 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 22:58 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Χριστούλης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ (2-3), 1 ασίστ και 2 λάθη σε 31:30 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο ο HeartAetos είχε  16/44 δίποντα (36,4%), 3/24 τρίποντα (12,5%),  10/12 βολές (83,3%), 44 ριμπάουντ (12-32) 6 ασίστ , 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη. Οι Ι5 είχαν 15/51 δίποντα (29,4%), 6/17 τρίποντα (35,3%), 12/24 βολές (50%), 46 ριμπάουντ (15-31), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη.

HeartAetos(Καραχατζίδης): Τακουμάκης 4, Μεντής, Χρονόπουλος 10, Μπαρμπέρης 8, Γιαννακόπουλος 5, Πετρόπουλος (7 ριμπ), Τσάρος, Τριανταφύλλου 8 (8 ριμπ), Βίτσος 2, Χριστούλης 13.

I5(Λιόλιος Π.): Λιόλιος Δ. 11 (7 ριμπ), Τσιρώνης 3 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου 8, Δόγκαλης 3, Μαραθιάς Π., Μαραθιάς Γ. 2, Καπώνης 7 (12 ριμπ), Λιόλιος Π. 14 (8 ριμπ), Ντούβας 12.

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που κινούσαν την μπάλα οι Ι5!