04/05/2023
Myrmidons BC 19 17 11 15 - 62 -
Brothers United 16 19 31 17 - 83 -

Νίκη με «εκρηκτικό» τρίτο δεκάλεπτο για τους Brothers United!

Με χαμόγελο ξεκίνησε η Summer Evolution League για τους Brothers United οι οποίοι πανηγύρισαν μία ευρεία νίκη με 62-83 επί των Myrmidons. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και η απόδοσή τους ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχαν 31 πόντους, ήταν αυτή που έθεσε τις βάσεις για τη νίκη. Οι Myrmidons από την άλλη, αν και στάθηκαν καλά στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, δεν είχαν διάρκεια και έτσι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο νέο καλοκαιρινό ξεκίνημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν κάπως ισορροπημένα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με 10-7. Ο Κουτούζης ο οποίος είχε πετύχει όλα τα καλάθια της ομάδας του μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν αυτός που με τρίποντο ισοφάρισε σε 10-10, ενώ ο Ραχωβίτσας με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 13-10. Οι Myrmidons αντέδρασαν στο προσπέρασμα τον αντιπάλων και τελικά έκλεισαν εκείνοι το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19-16.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού και στην δεύτερη περίοδο. Τσιμής και Ραχωβίτσας ήταν οι δύο παίκτες οι οποίοι ταλαιπωρούσαν πιο πολύ την αντίπαλη άμυνα, με τους Myrmidons να φτάνουν στο 31-25. Η προσπάθεια από την μεριά των Brothers United για να πλησιάσουν συνεχιζόταν, με τους Καράμπελα και Κόντο να βρίσκουν πόντους πίσω από τα 6,75 και να φέρνουν την διαφορά στον πόντο για το 36-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Brother United μπήκαν αποφασισμένοι να βγάλουν καλύτερη εικόνα στο παρκέ και τα κατάφεραν μια χαρά. Ο Γαββάρης μπόρεσε να βρει ένα δίποντο για τους γηπεδούχους (38-37) και από εκεί και πέρα τα… φώτα έπεσαν στους φιλοξενούμενους. Οι Brothers United πήραν φόρα και με ένα σερί 2-19 εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (40-56). Ο Βεννέτης έβαλε τέλος στο «μούδιασμα» της ομάδας του για το 43-56, ωστόσο αυτό δεν ήταν ικανό να «ξυπνήσει» τους Myrmidons, οι οποίοι έπειτα από το πέρας της τρίτης περιόδου βρίσκονταν πίσω με 47-66.

Οι φιλοξενούμενοι πλέον ήξεραν πως είχαν πάρει ένα πολύ καλό προβάδισμα και στο τέταρτο δεκάλεπτο θα έπρεπε απλώς να το διαχειριστούν. Ο Κανελλόπουλος βρήκε λύσεις κοντά στην ρακέτα, ο Κουτούζης εξακολουθούσε να είναι αποτελεσματικός επιθετικά, ενώ και ο Μπιτζής έδωσε πόντους στην ομάδα του. Κάπως έτσι οι Brothers United δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα μέχρι το φινάλε και έφτασαν στη νίκη με 62-83.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Παύλος Κουτούζης με 30 πόντους, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 ριμπάουντ. Από τους Myrmidons κατάφερε να ξεχωρίσει ο Μιχαήλ Ραχωβίτσας με 26 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Οι Myrmidons είχαν 8/24 δίποντα, 13/38 τρίποντα, 7/11 βολές, 30 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι Brothers United μέτρησαν 21/47 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 8/11 βολές, 38 ριμπάουντ, όπως και 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη και 4 μπλοκ.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Ραχωβίτσας 26(1ρ.), Θωμάς, Θωμόπουλος 6(3ρ.), Τσίμης 10(7ρ.), Πετρόπουλος, Γαββάρης 14(6ρ.), Βενέτης 6(7ρ.)

Brothers United (Καράμπελας): Καράμπελας 3(4ρ.), Ντούσιας, Πίτος 10(5ρ.), Κανελλόπουλος 10(11ρ.), Κουτούζης 30(7ρ.), Καλαματιανός 6(2ρ.), Μπιτζής 13(4ρ.), Κόντος 11(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο των Brothers United.