15/10/2019
Mafia Ballers 7 8 18 4 - 37 -
San Anargiri Sperms 17 9 17 15 - 58 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Sperms!

Την τέταρτη αγωνιστική χρειάστηκαν για να σπάσουν το… ρόδι στο Basketaki Cup οι San Anargiri Sperms, αφού επικράτησαν των Mafia Ballers με 37-58 στο κλειστό της Ανθούσας το βράδυ του Σαββάτου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς πολύ δυναμικά, θέλοντας να δείξουν ότι αυτοί θα είναι το αφεντικό του αγώνα. Έτσι λοιπόν, με καλάθια των Φλέσσα, Γραμματικόπουλου και Παϊσόπουλου προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 7-17. Για τους γηπεδούχους που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, ο Βόγκλης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την απόδοσή του.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν και ότι καλύτερο από άποψη παραγωγικότητας αφού και οι δύο ομάδες σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Οι San Anargiri Sperms, ωστόσο ευνοήθηκαν από την κατάσταση αυτή και με 8-9 επιμέρους σκορ, διαμόρφωσαν το υπέρ τους 15-26 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου. Οι… «Μαφιόζοι» στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του Γρούντα, ωστόσο έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την εικόνα τους στην επανάληψη για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η ομάδα του Τασιούδη συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ, διατηρώντας την διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα. Ο Ρεγγούζας ύστερα από έναν κακό για τα στάνταρ του ημίχρονο, άρχισε να συνδέεται με το καλάθι και μαζί με τον εξαιρετικό Φλέσσα, «βομβάρδισαν» το αντίπαλο καλάθι. Οι «μαύροι» παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Γ. Αδαμάκη και Καραγιαννίδη, δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν τους αντιπάλους, μένοντας πίσω στο σκορ με 33-43 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο περιμέναμε να δούμε την αντίδραση των Mafia Ballers, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι Sperms κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με επιμέρους σκορ 4-15 μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο. Ο Φλέσσας ήταν αυτός που έκανε την διαφορά στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Γιαννούλη. Οι γηπεδούχοι «κόλλησαν» στην επίθεση και γνώρισαν δίκαια την ήττα σ’ ένα παιχνίδι που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Φλέσσας με double double και 10 πόντους (4/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Καραγιαννίδης με 5 πόντους (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/6 βολές) και 16 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/37 δίποντα (24,3%), 4/14 τρίποντα (28,6%) και 7/24 βολές (29,2%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 5 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/57 δίποντα (35,1%), 2/8 τρίποντα (25%) και 12/26 βολές (46,2%). Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

Mafia Ballers (Γρούντας): Ψωμάς, Οικονομόπουλος 4, Β. Αδαμάκης, Καραγιαννίδης 5, Δροσόπουλος, Φρίγκας, Βόγκλης 6 (2), Μπουγιούκας 3, Γρούντας 9 (2), Γ. Αδαμάκης 10

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 4, Μπίλιας 9 (1), Παϊσόπουλος 7, Χριστοδούλου 4, Σερεβέτας 7, Γιαννούλης 5 (1), Γραμματόπουλος 4, Φλέσσας 10, Ρεγγούζας 8

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των Sperms καθώς και η συνολική τους απόδοση.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι Mafia Ballers ασχολήθηκαν σε κάποια σημείο περισσότερο με τον διαιτητή, παρά με το παιχνίδι.