11/05/2023
Gladiators 19 19 23 12 - 73 -
Collectors 19 9 17 16 - 61 -

Νίκη για Gladiators με μυθικό Τσακίρη!

Βράδυ Πέμπτης στο ASH και οι Gladiators θα αντιμετώπιζαν τους Collectors σε ένα ματς για την κατηγορία Evolution του Summer League. Οι πρώτοι το χειμώνα κατάφεραν να ανέβουν στη Master League, ενώ οι Collectors παραμένουν στην Evolution. Ωστόσο, το ματς ήταν αρκετά ανταγωνιστικό.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Πολύ καλός ρυθμός στον αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες. Οι Gladiators προσπαθούσαν να ξεφύγουν, αλλά οι Collectors ήταν συνεχώς εκεί για να επιστρέφουν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 19-19 με τις δύο ομάδες να χαρίζουν όμορφο θέαμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά διαφορετικό με τους Gladiators να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό με μπροστάρη τον εκπληκτικό Τσακίρη, αλλά τους Collectors να δυσκολεύονται πάρα πολύ να σκοράρουν και τον Κυριάκου να είναι ο μοναδικός που να μοιάζει με απειλή για το αντίπαλο καλάθι. Το 38-28 του ημιχρόνου ήταν καθ’ όλα δίκαιο.

Οι Gladiators με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου θέλησαν να «καθαρίσουν» το ματς και ο Τσακίρης έκανε πράγματα και θαύματα βάζοντας 14 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο. Από την άλλη πλευρά ο Κυριάκου προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει τους Collectors στο ματς, αλλά το 61-45 της περιόδου δεν άφηνε πολλά περιθώρια.

Οι Collectors προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο, έσφιξαν την άμυνα τους αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 12 πόντους, αλλά οι ίδιοι δεν μπόρεσαν να βρουν αρκετές λύσεις επιθετικά και παρόλο που κέρδισαν το τελευταίο δεκάλεπτο, περιορίστηκαν απλά στο να μειώσουν το σκορ και να ηττηθούν τελικά με 73-61.

Betsson MVP της αναμέτρησης δε θα μπορούσε να είναι άλλος από τον φανταστικό Βασίλη Τσακίρη που τελείωσε το ματς με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Gladiators τελείωσαν το ματς με 19/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/15 βολές, 45 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 12 λάθη. Οι Collectors είχαν 16/55 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/19 βολές, 43 ριμπάουντ και 16 ασίστ για 8 λάθη.

Gladiators (Πρίτσος): Βαταλίδης 5 (1), Γκαλάς 4, Μπάτσης 2, Ντάγκας 9 (2), Πρίτσος 6, Ρούσσος 4, Τσακίρης 35 (5), Χριστόπουλος 6, Ψαράκης 2

Collectors (Χαραλαμπόπουλος): Αναστόπουλος Κ. 11, Αναστόπουλος Π., Γαζεπίδης, Κούδας 14 (1), Κυριάκου 15 (1), Λαγός, Σκαμάγκος 6 (1), Τσαπόγας 6, Τσατσάνης 9 (2), Χαραλαμπόπουλος

Τι μας άρεσε: Η μυθική εμφάνιση του Τσακίρη.