25/07/2021
Salonica Titans 14 4 11 12 - 41 -
Άξονας BC 14 26 17 31 - 88 -

Νίκη με ρεκόρ τριπόντων για τον Άξονας BC!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες. Ο Άξονάς με τα τρίποντα των Μαργώνη, Τραχανέλη και Ερμείδη κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ όμως οι Salonica Titans βρήκαν λύσεις με τον Καλαντζή να πετυχαίνει έξι πόντους και τον Βανδήρα  πέντε διαμορφώνοντας το 14-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Άξονας ανέβασε την απόδοση του και πετυχαίνοντας οχτώ τρίποντα διαμόρφωσαν το 18-40. Ο Τραχανέλης είχε εννέα πόντους, ο Ερμείδης είχε έξι πόντους  και ο Βουνάκης με τον Μαργώνη από τρείς πόντους για τον Άξονα. Ο Τσουφλίδης πέτυχε και τους τέσσερις πόντους των γηπεδούχων.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Άξονας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε περισσότερο την διαφορά. Ο Σαρόγλου πέτυχε έξι πόντους, ο Ερμείδης τέσσερις και οι Τραχανέλης και Βουνάκης από τρείς για τους φιλοξενούμενους. Για τους Salonica Titans Ο Καλογήρου είχε εφτά πόντους και ο Αξάς με τον Καλαθάς είχαν από δύο  διαμορφώνοντας το 29-57.

Στη τελευταία περίοδο ο Άξονας έκανε διαγωνισμό τριπόντων ευστοχώντας σε εννέα. Για τον Άξονα ο Ερμείδης πέτυχε 13 πόντους, ενώ οι Μαργώνης, Βουνάκης και Τραχανέλης είχαν από έξι πόντους. Για τους γηπεδούχους ο Αλειφτήρας είχε πέντε πόντους και ο Βανδήρας τέσσερις. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 41-88.

Salonica Titans: Λάππας 0, Καλογήρος 9 (1τρ.), Αλειφτήρας 6, Βανδήρας 11 (1τρ.), Καλαντζής 0, Καλάθας 8, Τσουδλίδης 4, Αξάς 3

Άξονας BC: Βουνάκης 12 (4τρ.), Ερμείδης 28 (6τρ.), Σαρόγλου 5, Κυπριανίδης 0, Γκόφας 4, Μούμογλου ο, Τραχανέλης 24 (8τρ.), Γκάτζιος 3 (1τρ.), Χουλιάρας 0, Μαργώνης 12 (4τρ.)

Τι μας άρεσε: Η ομάδα του Άξονα έσπασε το ρεκορ τριπόντων που είχε στο τουρνουά ευστοχώντας σε 23.