09/12/2023
Pressof BC 17 23 23 19 - 82 -
Partouzan 15 12 17 16 - 60 -

Νίκη με σκορ και θέαμα η Pressof

Παίζοντας ομαδικό μπάσκετ και με όπλο τα τρίποντα ως συνήθως, η Pressof επικράτησε της Partouzan με σκορ 82-60  το απόγευμα του Σαββάτου στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Νομικός με τρία εύστοχα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην Pressof (14-8). Ο Νακόπουλος με 7 δικούς του πόντους απάντησε για την Partouzan,  με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 17-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο όμως είχε ονοματεπώνυμο, Κωνσταντίνος Κοροπούλης. Ο γκαρντ της Pressof με τέσσερα εύστοχα τρίποντα έδωσε διαφορά 14 πόντων στην ομάδα του (38-24), η οποία από εκεί και πέρα δεν κοίταξε πίσω. Κοντομίχαλος και Νακόπουλος ξεχώρισαν επιθετικά για την Partouzan, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 40-27.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όμορφο μπάσκετ και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Κοροπούλη, Νομικό, Βασιλείου αύξησαν και άλλο τη διαφορά και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 19 πόντους 63-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές, μοιράζοντας τον χρόνο στο τέλος σε όλους τους παίχτες. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Φατιόν Βασιλείου, ο οποίος παραλίγο να τελειώσει το ματς με τριπλ νταμπλ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 82-60.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φατιόν Βασιλείου με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 8 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νακόπουλος με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/29 δίποντα, 17/40 τρίποντα, 11/15 βολές, 38 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/46 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 5/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 7 λάθη.

Pressof (Τσορτός): Βασιλείου 17, Βρεττός, Νομικός 25, Κοροπούλης 23, Λαδόπουλος 4, Παπαθανασίου 3, Τρατολάτης 3, Τσορτός 7.

Partouzan (Ζησιάδης): Ζησιάδης 3, Καραδήμας 4, Καρατζάς, Καριοφύλλης 3, Κοντομίχαλος 19, Νακόπουλος 27, Παυλόπουλος 4, Τσαπλές.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ της Pressof.