09/01/2024
Thessaloniki Avispas 29 22 21 20 - 92 -
Mammoth 17 14 22 29 - 82 -

Νίκη με σπουδαία εμφάνιση για τους Thessaloniki Avispas!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονη ανταγωνιστικότητα ανάμεσα στους Thessaloniki Avispas και τους Mammoth. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν γεμάτο εντυπωσιακά σουτ, εκπληκτικές κινήσεις και στρατηγικές καταστάσεις από τις δύο ομάδες. Οι Ντάφλος και Μακρής των Mammoth πρωταγωνίστησαν, αλλά οι Μουταφίδης, Καρανώτας και Μαυρίδης Βασίλειος των Thessaloniki Avispas ανταποκρίθηκαν με εξαιρετικά καλές επιδόσεις. Οι Mammoth προσπαθούσαν να πιάσουν τον ρυθμό τους, αλλά η ομάδα των Thessaloniki Avispas κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο με ένα προβάδισμα 17-22.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Thessaloniki Avispas συνέχισαν να ενισχύουν την απόδοσή τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακό με τους Μουταφίδης, Καρανώτας και Μαυρίδης Βασίλειος να επιδεικνύουν εξαιρετικές ικανότητες στην επίθεση και την άμυνα. Οι Mammoth προσπαθούσαν να αντισταθούν, αλλά οι Thessaloniki Avispas κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα με σκορ 51-31 μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Mammoth έδειξαν σημάδια αντίστασης και αποφασιστικότητας. Οι Ντάφλος και Μακρής προήλθαν ως ηγέτες της ομάδας, επιτυγχάνοντας σημαντικά καλάθια και περνώντας αποφασιστικά στην άμυνα. Παρόλο που οι Thessaloniki Avispas διατήρησαν το προβάδισμά τους, οι Mammoth μείωσαν τη διαφορά στο σκορ, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 72-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο αγώνας έφτασε στο καθοριστικό σημείο. Οι Mammoth πάλευαν για την ανατροπή, αλλά οι Thessaloniki Avispas διατήρησαν τη συνολική τους απόδοση. Οι Μουταφίδης, Καρανώτας και Μαυρίδης Βασίλειος παρέμειναν σταθεροί στην επίθεση, ενώ οι Mammoth προσπαθούσαν να ανακτήσουν το έλεγχο. Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει μια αξιοπρόσεκτη προσπάθεια και ανταγωνιστικότητα, με τους Thessaloniki Avispas να επικρατούν 92-82.

MVP του αγώνα είναι ο Μιχαήλ Μουταφίδης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Mammoth είναι ο Μάριος Ντάφλος ο οποίος έβαλε 23 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 4, Καλλιμάνης 2, Καρανώτας 19, Κώστας 6(1), ΜαυρίδηςΓ. 4, ΜαυρίδηςΒ. 22(3), Μουταφίδης 25(7), Ορλιακλής 9, Σοιλεμεζίδης 1

Mammoth: Καραγκούνης 4, Λιάκος 13(3), Μακρής 23(3), Μακρίδης 11(3), Μπούχαλης, Ντάφλος 23(3), Φαράντος 2, Χαλκιαδάκης 6