15/01/2020
Remal Madrid 4 21 13 8 - 46 -
Φα.Πα. 11 4 17 18 - 50 -

Νίκη με σούπερ Λούη η ΦΑ.ΠΑ.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα σε Remal Madrid και ΦΑ.ΠΑ. το βράδυ της Τετάρτης. Πιο αναλυτικά, οι δύο ομάδες έπαιξαν με πολύ πάθος, ενώ υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Αν και η Remal είχε τον έλεγχο για μία μεγάλη διάρκεια, η ΦΆ.ΠΑ. με τον Γεράνιο οδηγό κατόρθωσε να αποδράσει από τα κλειστά του Προμηθέα με νίκη για ακόμη μία φορά (50-46)!

Μέτριο ήταν το 1ο δεκάλεπτο, το οποίο χαρακτηριστικέ από το 0-11 σερί που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι. Με τον Γεράνιο να ξεκινάει ζεστά με 2 συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό, η ΦΑ.ΠΑ δημιούργησε μια μεγάλη διαφορά ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Σπανού για το 4-11. Η Remal Madrid ήταν κακή επιθετικά και έμεινα πίσω στο σκορ από νωρίς.

Και τότε οι «μαδριλένοι» πέρασαν στην αντεπίθεση. Με σκληρές και απόρθητες άμυνες έτρεξαν ένα τεράστιο σερί και πέρασαν μπροστά στο σκορ. 2 τρίποντα έβαλε ο rookie Κιάδας και 5 πόντους ο Λανδρίτσης που σταθερά βοηθάει την ομάδα του σε άμυνα και κυρίως επίθεση! Στην αντίπερα όχθη, από 1 καλάθι είχαν οι Προβίδας και Μαυρογιάννης για την ΦΆ.ΠΑ, με το σκορ της 2ης περιόδου να είναι 21-4 υπέρ των γηπεδούχων!

Κατά 5 πόντους μείωσαν την διαφορά των 10 πόντων οι φιλοξενούμενοι. Με 4 τρίποντα και αιφνιδιασμούς, η ομάδα του coach Στασινό. κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Πρώτος και καλύτερος για την ΦΑ.ΠΑ., ο Γεράνιος με 6 πόντους με τον Μαυρογιάννη να ακολουθεί με 5. Στην αντίπερα όχθη, από 3 πόντους είχαν οι Σινεγάλιας και Κιάδας για την Remal.

Όλα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο. Με το σκορ υπέρ της, η Remal είχε τον 1ο λόγο. Παρόλα αυτά, η ΦΑ.ΠΑ. όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά για πολλοστή φορά και 1η για το 2020 γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πήρε μία πολύ δύσκολη νίκη., αυτή την φορά με σκορ 46-50!

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα σε 30 λεπτά. Σούταρε 5/5 δίποντα (100%), 2/6 τρίποντα (33,3%) και 1/2 βολές (50%). Από την Remal Madrid ξεχώρισε ο Γεράσιμος Σινεγάλιας με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ (3-6), 1 ασίστ και 5 λάθη σε 34:33 λεπτά αγώνα. Σούταρε 2/5 δίποντα (40%) και 7/9 (77,8%).

Σαν σύνολο,η Remal Madrid είχε 9/25 δίποντα (36%), 6/29 τρίποντα (20,7%), 10/13 βολές (76,9%), 39 ριμπάουντ (8-31), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 22 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ. είχε 13/38 δίποντα (34,2%), 7/32 τρίποντα (21,9%), 3/5 βολές (60%), 38 ριμπάουντ (11-27), 9 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 τάπα και 14 λάθη.

Remal Madrid (Κεπενός): Κιάδας 14, Ανδρικόπουλος 2, Σαββόπουλος 4, Σινεγάλιας 11 (9 ριμπ), Λανδρίτσης 10 (9 ριμπ), Παύλου.

ΦΑ.ΠΑ (Στασινόπουλος): Βαρίτης 1, Σπανός 8, Λιούγκας 2, Μπαλτάς (8 ριμπ), Προβίδας 8, Μαυρογιάννης 7, Γεράνιος 17, Χύτας 7 (8 ριμπ), Λιόπετας, Κόκκινος, Στασινόπουλος.

Τι μας άρεσε: Τα 2 συνεχόμενα τριποντα του Χύτα στην 4η περίοδο που γύρισαν το παιχνίδι!