09/10/2020
Elapuse BC 17 14 11 16 - 58 -
Reptors 18 4 20 13 - 55 -

Νίκη με τη ψυχή στο στόμα για την Elapuse!

Στο κλειστό του Seven για το Basketaki Cup σ ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι η Elapuse έκαμψε την αντίσταση  των μαχητικών  Rapetors με 58-55!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ καθ’όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στους παίκτες του Δημήτρη Αναγνώστου , καθώς πήραν τη νίκη κυριολεκτικά στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης .

Το πρώτο δεκάλεπτο αποτέλεσε προάγγελο για το τι θα βλέπαμε στη συνέχεια του παιχνιδιού .Oι Rapetors βρέθηκαν να προηγούνται στο ξεκίνημα 3-5 και 5-7. Οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 5-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-5, με τους Rapetors να βρίσκουν λύσεις στο πρόσωπο του εκπληκτικού Δόβα και να ανακτούν εκ νέου το προβάδισμα (14-17) . Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 17-18 .

Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Αναγνώστου και την παρέα του ,καθώς στα δεκάλεπτα που ακολούθησαν μας παρουσίασαν όλες τις αρετές που έχουν ως ομάδα πάνω στο παρκέ. Πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες, έτρεξαν στους αιφνιδιασμούς και  με ένα επιμέρους 14-4 έκλεισαν το ημίχρονο  με σκορ 31-22 . Πρώτος σκόρερ για την Elapuse ήταν ο Αναγνώστου με πέντε πόντους , ενώ για τους κόκκινους τους  μόλις τέσσερις πέτυχαν οι Δρογκούλας και Παπαγεωργίου .

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε εκπληκτικά πράγματα , καθώς οι Rapetors κόντρα στο momentum της αναμέτρησης και στηριζόμενοι στον φοβερό και τρομερό Μάριο Δόβα έφεραν τα πάνω κάτω στη εξέλιξη του παιχνιδιού . Ο guard των φιλοξενούμενων έβλεπε το καλάθι σαν να πετάει βότσαλα στη θάλασσα και με 3/3 τρίποντα , 2/2 δίποντα , 2/2 βολές οδήγησε την ομάδα του μ ένα επιμέρους 1-20 να προηγείται με 32-42 στα μέσα της περιόδου . Ήταν η χρονική στιγμή που μας αυτοσυστήθηκε ο Γιάννης Μπάκης. Τι και αν πραγματοποίησε τη πρώτη του εμφάνιση , τι και αν δεν είχε ξαναπαίξει με τους τωρινούς συμπαίκτες του, τι και αν προερχόταν από ίωση ο μικρός κατάφερε να ξεδιπλώσει όλο το μπασκετικό του ταλέντο και με οχτώ συνεχόμενους πόντους και δυο του Δεσύπρη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (42-42),όπου ήταν και το τελικό σκορ του τρίτου δεκαλέπτου .

Στη τέταρτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές . Οι εκπληκτικοί Rapetors για κάθε πρόβλημα που τους έβαζαν οι γηπεδούχοι είχαν λύση , καθώς με γκολ-φάουλ του Δόβα προηγήθηκαν 42-45. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 46-45 με τους κόκκινους να απαντούν εκ νέου με τρίποντο του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου (46-48). Οι Αναγνώστου και Κουτσούκος έκαναν το 50-48 με τον Καίσαρη να ισοφαρίζει σε 50-50 .H Elapuse με ένα σερί (8-0) πήρε κεφάλι στο σκορ με 58-50, με τους σκληροτράχηλους Rapetors να μειώνουν στους τρεις (58-55) με δύο τρίποντες βόμβες του Αλέξανδρου Παπαγεωργίου. Ο ίδιος παίκτης μάλιστα είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στη παράταση , αλλά το σουτ τριών πόντων σε νεκρό χρόνο που επιχείρησε βρήκε σίδερο  με  τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τη νίκη – γοήτρου με 58-55.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο φοβερός και τρομερός Γιάννης Μπάκης με 21πόντους ,  4 ασίστ , 1 κλέψιμο και 9 ριμπάουντ , ενώ από τους Rapetors o Μάριος Δόβας είχε 27 πόντους , 2 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα .

Η Elapuse είχε συνολικά 16/38 δίποντα , 6/21 τρίποντα , 8/21 βολές , 40 ριμπάουντ , 10 ασίστ , 5 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 20 λάθη . Οι Rapetors είχαν 13/40 δίποντα , 8/28 τρίποντα , 5/6 βολές , 33 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 14 κλεψίματα και 15 λάθη .

Elapuse  (Αναγνώστου):Μπάκης21 , Γιαννόπουλος , Μιγιόνης 3 , Βλαντής 6 , Φραγκογιάννης 1 , Κουτσούκος 4 , Αναγνώστου 4 , Δεσύπρης 19 .

Rapetors (Καίσαρης): Αλέξανδρος Παπαγεωργίου 14, Πέτσας 5, Μπίκουλης ,Σακελλαρόπουλος 2 , Καίσαρης 2 , Δόβας 27 , Κωνσταντίνος  Παπαγεωργίου 3 , Δρογκούλας 2.

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι Μπάκης και Δόβας .

Τι δεν μας άρεσε : Τα αδικαιολόγητα νεύρα των νικητών .