02/02/2024
Brazzerzz Beachterzz 16 12 23 18 - 69 -
Black Mamba 26 17 19 19 - 81 -

Νίκη με τριάδα φωτιά στην επίθεση το Black Mamba

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για το Black Mamba. Με τους Μονέο, Μπολοτάκη να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά από την αρχή του δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 16-26.

Οι φιλοξενούμενοι εκτελούσαν τέλεια τα συστήματα του κόουτς Παντελή Μπασδάνη και της βοηθού Δρόσου και πήραν διαφορά 20 πόντων στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι Brazzerzz Beachterzz είχαν κολλήσει στην άμυνα ζώνης του Black Mamba και εκτελούσαν πολλά τρίποντα, τα περισσότερα άστοχα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 28-43.

Στην τρίτη περίοδο οι Brazzerzz Beachterzz βρήκαν το χέρι τους έξω από την γραμμή του τριπόντου και πλησίασαν στο σκορ. Όμως η τριάδα Μονέος, Δέδες, Μπολοτάκης κρατούσε σταθερά διψήφιο προβάδισμα πόντων για το Black Mamba.

Στην τελευταία περίοδο οι Brazzerzz Beachterzz συνέχισαν να πλησιάζουν στο σκορ και μάλιστα με καλάθι του Πίλτση μείωσαν στους τρεις πόντους (65-68). Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία των Μονέου και Δέδε, οι οποίοι με συνεχόμενα καλάθια κλείδωσαν την νίκη για το Black Mamba. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 69-81.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλειος Δέδες με 22 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πίλτσης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/31 δίποντα, 9/42 τρίποντα, 12/17 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/63 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 17/21 βολές, 52 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 16λάθη.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος): Πολυχρονόπουλος 9, Ζώτος 16, Δημητριάδης 15, Πίλτσης 11, Βγενόπουλος 6, Γρηγορακάκης, Καλαϊτζής 5, Πιστεύος 3.

Black Mamba (Μπασδάνης): Ρεπάνης 7, Μονέος 22, Μπολοτάκης 22, Δέδες, Τσέμνταν 2, Καραλής 2, Καριώτης 4, Μαρίτσας, Μουσούλης.

Τι μας άρεσε: Οι συνεργασίες και το ομαδικό μπάσκετ του Black Mamba.