07/07/2021
Γέροντες 19 13 18 20 - 70 -
Gunners 22 21 19 16 - 78 -

Νίκη με τρίποντο κρεσέντο οι Gunners!

Οι Gunners πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν των μαχητικών Γερόντων με 70-78, τους οποίους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα μετά από δύο σερί νίκες. Οι Gunners είχαν από νωρίς το προβάδισμα και πλην ελαχίστων περιπτώσεων δεν απειλήθηκαν από τους Γέροντες.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν πρωταγωνιστή τον Δαουτάκο που με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 5-0 (2′). Όμως την σκυτάλη πήραν οι Gunners με τον Κωστακιώτη να πιάνει φωτιά πίσω από τα 6,75, με τέσσερα τρίποντα και έκαναν το 7-17 (7′). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τους Γέροντες στο – 3 αφού ισορρόπησαν το ματς, με το σκορ να είναι 19-22. Ο Δαουτάκος είχε εννέα πόντους για τους Γέροντες, ο Κωστακιώτης είχε 12 με τέσσερα τρίποντα για τους Gunners.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γέροντες προσπάθησαν να προσπεράσουν αλλά οι προσπάθειες τους έβγαζαν σε αδιέξοδο, καθώς οι Gunners είχαν λύση στα προβλήματα που τους έβαζαν οι αντίπαλοι τους. Μάλιστα, ενώ οι Γέροντες μείωσαν στον πόντο (24-25, 12′), οι Gunners κατάφεραν να ξεφύγουν πάλι και στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου να ανεβάσουν την διαφορά στο +11, 32-43. Ο Καρέλος ξεχώρισε με πέντε πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Πάνιας ήταν διαστημικός στο δεκάλεπτο με 11 πόντους και ο Καραμπέτσος πρόσθεσε οχτώ για τους Πιστολέρο!

Απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αφού στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ περιόδου ήταν 8-8 με αμφότερες τις ομάδες να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα. Οι Γέροντες στα επόμενα λεπτά προσπάθησαν και κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και μείωσαν στο 48-54 (28′). Οι Gunners στα τελευταία δύο λεπτά πέτυχαν οχτώ πόντους και δέχτηκαν δύο για να ανέβει πάλι η διαφορά σε διψήφιο αριθμό με το σκορ να γίνεται 50-62. Ο Δαουτάκος πρόσθεσε έξι ποντάκια για τους Γέροντες και ο Πάνιας οχτώ για τους Gunners.

Στην τελευταία περίοδο οι Gunners είχαν σκοπό να μην χάσουν την διαφορά και με εφτά γρήγορους πόντους έκαναν το 52-69 (33′). Οι Γέροντες προσπάθησαν να επιστρέψουν αλλά κατάφεραν να μειώσουν σε 64-74 (38′) όταν ήταν πια αργά. Οι Gunners έκαναν μεγάλες επιθέσεις και εκμεταλλεύτηκαν όποιο λάθος έκαναν οι αντίπαλοι τους με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 70-78. Ο Τσιβούλας ξεχώρισε με εννέα πόντους για τους ηττημένους ενώ ο Πάνιας κράτησε μπροστά τους Gunners με εννέα πόντους.

Hall Of Brands MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Πάνιας που πέτυχε 28 πόντους (3/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/9 βολές), είχε 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Δαουτάκος καλύτερος των Γερόντων με 23 πόντους (1/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λαθάκια.

Συνολικά οι Γέροντες είχαν 19/54 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 11/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 λάθη. Οι Gunners είχαν 14/39 δίποντα, 11/38 τρίποντα, 17/27 βολές, 39 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 μπλοκ.

Γέροντες (Καρέλος): Καρέλος 11, Χριστόπουλος, Τοπούζογλου 5 (1), Λομπαρδής 7, Δαουτάκος 23 (5τρ, 9ρ), Τσιβούλας 15 (11ρ), Τουρής 5 (1τρ, 12ρ), Δασκάλου 4 (7ρ).

Gunners (Καραμπέτσος):  Πάνιας 28 (5τρ, 10ρ), Ζούρος 5 (15ρ), Ακουμιανάκης 15 (1), Κωστακιώτης 16 (5), Καραμπέτσος 12 (4ασ), Σκαρπέλης 2.

Τι μας άρεσε: Το ότι οι Gunners παρότι ήταν μόνο 6 έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ με διαχείριση σε ανάσες και φάουλ και το γεγονός πως οι Γέροντες δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι και πάλεψαν μέχρι τέλους.