09/04/2022
Tsouvalia 12 10 10 12 - 44 -
Πήγασος 20 10 9 7 - 46 -

Νίκη μετά από καιρό για τον Πήγασο!

Σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, ο Πήγασος πήρε την νίκη με 46-44 κόντρα στα Tsouvalia, τα οποία σκέφτονταν τα δύο παιχνίδια ανόδου με τους San Antonio Smurfs!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να σκοράρουν με συνέπεια. Ο Πήγασος με τον Λεγάκη να σημειώνει 8 πόντους προηγήθηκε με 8, 20-12 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τα Tsouvalia, 6 πόντους έβαλε ο Σωτηρόπουλος ενώ 4 ο Καλύβας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε πιο αργός με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 10-10. Το ημίχρονο έκλεισε στους 8, 30-22 με τον Πήγασο να έχει τον Λεγάκη σε καλή μέρα με 14 πόντους. Για τα Tsouvalia 6 πόντους έβαλε ο Σωτηρόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Πήγασος, συνέχιζε να έχει τα ηνία του αγώνα, μιας και είχε παρουσιαστεί πιο σοβαρός στο παιχνίδι. Λεγάκης και Μαρκάκος ηγούνταν στην επίθεση για τους «πορτοκαλί» ενώ για τους τυπικά γηπεδούχους 6 πόντους έβαλε ο Βαΐος Καλύβας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς. Μείωσαν σε απόσταση αναπνοής. Ωστόσο ο Πήγασος με ψυχραιμία κατάφερε να πάρει την νίκη γοήτρου με 46-44. Τα Tsouvalia, σκέφτονται ήδη τα δύο παιχνίδια ανόδου που θα δώσουν με τους San Antonio Smurfs, για μία θέση στην Master League του χρόνου.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Πάντας με 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Σωτηρόπουλος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά τα Tsouvalia είχαν 18/55 εντός πεδιάς, 2/17 τρίποντα και 6/9 βολές. Πήραν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα κι έκαναν 7 λάθη. Από την άλλη, ο Πήγασος είχε 20/69 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 1/2 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 1 τάπα.

Tsouvalia (Κυριακίδης): Ανδρικόπουλος 4, Γεωργίου 2, Κακλαμάνης 4, Καλύβας 10, Κοτσιλίνης 5, Κυριακίδης 3, Σωτηρόπουλος 16.

Πήγασος (Λεγάκης): Λεγάκης 19, Μαρκάκος 10, Πάντας 9, Ρόκκας 4, Χαραλαμπακόπουλος 4.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!