19/11/2023
Winston Wizards 11 7 19 18 - 55 -
The Roots 11 16 4 18 - 49 -

Νίκη μετά από καιρό για τους Winston Wizards!

Στις νίκες επέστρεψαν οι Winston Wizards οι οποίοι ξεπέρασαν το εμπόδιο των Roots με 55-49. Για 4 σερί αγωνιστικές οι Wizards δεν είχαν πανηγυρίσει νίκη στην Development 2 League, αυτό όμως άλλαξε το βράδυ της Κυριακής 19 Νοεμβρίου και πλέον έφτασαν στο 4-5. Οι Roots, απο την άλλη, είδαν το νικηφόρο σερί των τελευταίων 3 αγωνιστικών να λαμβάνει τέλος και να πέφτουν στο 5-4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων με τον Φιλιππή (7-10), αλλά Σταυρόπουλος και Γιαπούλης έκαναν την ανατροπή για το 11-10. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο ισόπαλο 11-11.

Οι Roots μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στα μέσα του οποίου κατάφεραν να φτιάξουν ένα σερί 0-11 και να φτάσουν στο +12 (13-25). Αποστολόπουλος και Σταυρόπουλος έριξαν τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο (18-27), ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε πίσω από τα 6,75 (0/19 τρίποντα για τους Wizards, 0/2 για τους Roots).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτός από το πρώτο τρίποντο του ματς το οποίο ήρθε από τον Αποστολόπουλο (25-27), είχαμε και την αντεπίθεση των γηπεδούχων.  Οι Roots δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ επιθετικά και αυτό μας το δείχνουν οι μόλις 4 πόντοι που πέτυχαν στο δεκάλεπτο, ενώ οι Winston Wizards πήραν πόντους από τον πολύ δραστήριο Γιαπούλη, αλλά και τους Νταή και Τσίκη, ώστε να φτάσουν στο 37-31.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Θεόδωρο Ανδραβίζο να φέρνει την ομάδα του στο 45-43. Οι γηπεδούχοι πήραν μία μικρή απόσταση, αλλά και στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να πλησιάσουν ξανά στο δίποντο (51-49). Οι Wizards εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και τελικά ήταν εκείνοι που κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, με το τελικό σκορ να γράφει 55-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπυρίδων Αποστολόπουλος με 18 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Roots ξεχώρισε ο Γιώργος Λουλουργάς με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Winston Wizards μέτρησαν 14/37 δίποντα, 4/36 τρίποντα, 15/27 βολές, 48 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 14 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Roots είχαν 16/48 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 11/24 βολές, 46 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Επίσης έκαναν 5 κλεψίματα και 18 λάθη.

Winston Wizards (Νταής): Τσίκης 1(1ρ.), Αποστολόπουλος 18(5ρ.), Καπετάνος 8(10ρ.), Φράγκος, Νταής 10(10ρ.), Γιαπούλης 13(11ρ.), Σταυρόπουλος 5(6ρ.)

The Roots (Σοκολάκης): Γούλας, Ανδραβίζος 13(7ρ.), Λουλουργάς 13(9ρ.), Αργυράκης, Λαγωνικάκος 2(3ρ.), Ανδραβίζοςς Π., Γουρνέλος 5(5ρ.), Κατσουράνης 7(6ρ.), Λαγωνικάκος Χ., Παντελάτος 2(2ρ.), Σοκολάκης, Φιλιππής 7(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια που έκαναν και οι δύο ομάδες.