10/04/2022
Paliagoura 13 18 12 19 - 62 -
Hood BC 15 20 11 10 - 56 -

Νίκη – μισή κατηγορία για τα Paliagoura!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ τα Paliagoura στον Κολωνό, καθώς για την 23η αγωνιστική της Elite League κέρδισαν την Hood με 62-56 και απέκτησαν μεγάλο προβάδισμα για την παραμονή τους στην κατηγορία, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλο εντός ζώνης υποβιβασμού!

Με τον Σαρρή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς και να σκοράρει 8 πόντους και τον Σιφναίο να προσθέτει 4, η Hood προηγήθηκε με 13-15. Ο Κασκάνης με 4 πόντους και ο Αβανίδης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Σιφναίου και τρίποντα των Μισιακού – Σαρρή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 31-35. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Paliagoura, με τους Αβανίδη και Κασκάνη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Μούσουρας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Πατσάκα δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με 4 πόντους του Λαύκα, βρέθηκε στο +6, 40-46, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 43-46, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κωστάκης με τρίποντη βόμβα, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε ο Αβανίδης και 3 ο Κασκάνης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το δίδυμο Αβανίδη – Κασκάνη πήρε τα Paliagoura από το χέρι και με 10 πόντους του πρώτου και 7 του δευτέρου, οδήγησαν τους πράσινους στη μεγάλη νίκη με 62-56. Κόλλησε στο φινάλε του ντέρμπι η Hood, με τον Μισιακό να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Σαρρή να ευστοχεί από την περιφέρεια, ενώ έχασαν πολλές βολές στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 13/21 βολές, 17/38 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/23 βολές, 17/41 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Betsson mvp για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 8/11 βολές, 6/14 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Hood ο Λαύκας με 9 πόντους, έχοντας 1/4 βολές και 4/6 δίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας, Αβανίδης 26 (2), Κασκάνης 22 (1), Κωστάκης 5 (1), Μούσουρας 5 (1), Τομαράς, Σταφυλάς 4

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 4, Σαρρής 15 (4), Milicevic 4, Λαύκας 9, Σιφναίος 16, Ποστόλλης 1, Μισιακός 7 (1)

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 16 χαμένες βολές των ηττημένων!