25/01/2023
Peristeri Trelleborg 10 9 11 21 - 51 -
Mpaloniakos 22 14 16 13 - 65 -

Νίκη μετά από καιρό για τον Μπαλονιακό!

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία, το βράδυ της Τετάρτης 25 Ιανουαρίου ο Mpaloniakos επικράτησε 51-65 της Peristeri Trelleborg. Ο Mpaloniakos είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, ήταν καλύτερος και τελικά εφτασε στην 8η νίκη της σεζόν (8-5), αφήνοντας πίσω το σερί 5 χαμένων αγώνων. Η Peristeri Trelleborg βρέθηκε σε κακή μέρα, δεν μπόρεσε να βελτιώσει την άμυνά της και έτσι γνώρισε την 5η ήττα της και έπεσε στο 8-5.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο δραστήριοι από το ξεκίνημα και έτσι με τους Μπαμπούση και Μασσαλή προηγήθηκαν 5-10, αναγκάζοντας νωρίς-νωρίς τους αντιπάλους τους να καλέσουν τάιμ άουτ. Ο Μπαμπούσης έβγαζε τρομερή ενέργεια στο παρκέ, συνέχισε να δίνει πόντους στην ομάδα του, η οποία έφτασε να προηγείται 7-20. Δρακόπουλος και Μασσαλής στη συνέχεια έγραψαν το 10-22 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να είναι αρκετά άστοχοι, ενώ αμυντικά αντιμετώπιζαν δυσκολία στο να περιορίσουν τους αντιπάλους τους. Ο Μπαμπούσης ήταν… κακός μπελάς για το Peristeri Trelleborg, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Λεβεντούρης. Κάπως έτσι ο Mpaloniakos έφτασε στο 15-32. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-32 με τους Δρακόπουλο και Τσίντζα, αλλά ο Γούλας έκλεισε με καλάθι την περιόδο για το 19-36.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μάλιστα σε κάποιο σημείο ο Mpaloniakos έφτασε στο +22 (25-47). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 30-47 με τον Παύλου και τον Μονιό να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο Μασσαλής και Μπαμπούσης πήγαν το σκορ στο 30-52, με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η τέταρτη περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και απλά περιμέναμε να δούμε ποιο θα είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ο Mpaloniakos βρισκόταν σε απόσταση ασφαλείας, με την Peristeri Trelleborg να γνωρίζει πως πλέον δεν μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Προς το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι «έσβησαν» και έτσι οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν σε 51-65 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπαμπούσης ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Η Peristeri Trelleborg είχε 21/49 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 3/9 βολές και 36 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησε 8 ασίστ, 13 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη ο Mpaloniakos είχε 29/47 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 4/13 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και 18 ασίστ, 7 κλεψίματα και 15 λάθη.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Σ. Δαλέζος , Δ. Δαλέζος 6(9ρ.), Δρακόπουλος 13(3ρ.), Μονιός 12(6ρ.), Παύλου 14(5ρ.), Τάτσης, Τσίντζας 6(8ρ.)

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Γούλας 10(9ρ.), Δημητρόπουλος 3(2ρ.), Κατσώνης 4(6ρ.), Λεβεντούρης 10(9ρ.), Μασσαλής 10(5ρ.), Μπαμπούσης 28(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Μπαμπούση ο οποίος προσέφερε τα μέγιστα στην ομάδα του.