29/04/2022
Kourkoutes BC 13 7 11 14 - 47 -
Brazzerzz Beachterzz 9 8 13 20 - 50 -

Νίκη οι Beachterzz-πρόκριση οι Kourkoutes!

Το βράδυ της Πέμπτης 28 Απριλίου στα Άνω Λιόσια, οι Brazzerzz Beachterzz πάλεψαν πολύ, κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλο με 47 – 50 , αλλά οι Κουρκούτες υπερασπίστηκαν το +12 του πρώτου αγώνα και πέρασαν στον ημιτελικό.

Οι δυο ομάδες μπήκαν με όρεξη να τρέξουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους Κουρκούτες να έχουν προβάδισμα με 9 – 13. Ο Βεϊσάκης ήταν πρώτος σκόρερ με 4 πόντους για τους φιλοξενούμενους, με τον Νακόπουλο να ακολουθεί με 3, ενώ για τους Beachterzz ξεχώρισε ο Χαμηλός με 3 πόντους, με τους Δριβάκο, Δημητριάδη και Χαΐτο να βάζουν από ένα καλάθι.

Στην δεύτερη περίοδο, το ματς έγινε πολύ δυνατό μέσα στις δύο ρακέτες, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17-20. Ο Τρωιάνος έδινε μεγάλες μάχες μέσα στο ζωγραφιστό με τον Τσάκωνα να είναι μπροστάρης με 5 πόντους και τον Νακόπουλο να βάζει ένα καλάθι για τους προπορευόμενους , ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χαμηλός με 6 πόντους, με τον Χαΐτο να βάζει ένα καλάθι.

Στην τρίτη περίοδο οι Brazzerzz προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους , με τον Χαμηλό να κάνει μεγάλο παιχνίδι με 8 πόντους, αλλά οι Ερυθρόλευκοι με τον Αθανασίου πρώτο βιολί με 6 πόντους και τον Χούσο να ακολουθεί από κοντά με 4, διατηρούσαν προβάδισμα με 30 – 33.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Κουρκούτες με τον φοβερό Τσάκωνα να οδηγεί με 12 πόντους,είχαν προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια, όμως οι Brazzerzz με τον Γιάννη Χαμηλό να κάνει ότι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο με 15 πόντους, κατάφεραν να πάρουν την νίκη γοήτρου με 47-50.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Χαμηλός με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσάκωνας με 21 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Kourkoutes είχαν 14 / 58 δίποντα, 1/24 τρίποντα, 16/24 βολές , κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Beachterzz είχαν 13 / 38 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 12 / 22 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Νακόπουλος 7(13ρ.), Χούσος 5(7ρ.), Βεϊσάκης 4(7ρ.),Μανουσάκης 2, Αθανασίου 8(11ρ.), Τσάκωνας 21(12ρ.), Τρωιάνος (6ρ.).

Brazzerzz Beachterzz (Βγενόπουλος ): Ζώτος 2, Χαμηλός 30(10ρ.), Βγενόπουλος, Δριβάκος 4(13ρ.), Χαΐτος 9, Δημητριάδης 5(11ρ.), Ευσταθόπουλος, Τσίτουρας.

Τι μας άρεσε: Η φανταστική εμφάνιση του Χαμηλού!