05/07/2020
Fast Break 15 19 10 5 - 49 -
Athens Crips 19 10 24 10 - 63 -

Νίκη οι Crips και ελπίζουν ακόμα!

Πήραν τη νίκη που ήθελαν οι Athens Crips απέναντι στους Fast Break με 49-63 και ελπίζουν ακόμα στην είσοδο στα playoff, με συνδυασμό αποτελεσμάτων στα τελευταία παιχνίδια. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό του Seven, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα match up ανάμεσα στους Γουγκούση και Κοσσένα, με τους δύο περιφερειακούς να μπαίνουν σεληνιασμένοι στο παρκέ και να φορτώνουν τα αντίπαλα καλάθια, με τους Crips να είναι λίγο καλύτεροι κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 15-19.

Ο Κοσσένας συνέχισε να σκοράρει από παντού κρατώντας τους συμπαίκτες του, με τον Μπουλαξή να βρίσκει και αυτός στόχο από τα 6.75  με τη διαφορά ανα είναι σταθερά στους πέντε πόντους. Από πλευράς Crips οι Λάτζας, Γκουγκούσης, Σαλπέας και Σμυρλής σκόραραν, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πίσω στο ημίχρονο με 34-29.

Με τον Γκουγκούση να αναλαμβάνει ξανά περισσότερες πρωτοβουλίες, είτε δημιουργικά είτε εκτελεστικά σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Μαρακάκη, οι Athens Crips εκαναν ενα μεγάλο σερί 2-19 και πήραν για τα καλά τα ηνία του αγώνα, με τους δύο Αργυρούς, Κωνσταντίνο και Παύλο να βάζουν από ένα τρίποντο για το 44-53 τρίτου δεκαλέπτου.

Παρά τις προσπάθειες του Μπουλαξή, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στον αιφνιδιασμό βρίσκοντας εύκολους πόντους, με αιχμή του δόρατος τους Λάτζα, Αργυρό Κ. και Κουρκουλή, με αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά και εν τέλει να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 49-63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λυμπέρης Γκουγκούσης με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από πλευράς Fast Break ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπουλαξής με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κοσσένας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Συνολικά οι Fast Break είχαν 12/40 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 1/6 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 18 λάθη. Συνολικά οι Athens Crips είχαν 27/50 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 0/1 βολές, 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 κλεψίματα και 20 λάθη.

Fast Break (Μπουλαξής): Τσικλιτάς 7 (10 ριμπ), Μπουλαξής 13 (6 ασ), Κοσσένας 18 (4), Βούλγαρης 6 (10 ριμπ), Μακρής 5 (10 ριμπ).

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Γκουγκούσης 23, Σαλπέας 6 (10 ριμπ), Αργυρός Κ. 7 (8 ριμπ), Κουρκουλής 4 (8 ριμπ), Σμυρλής 2, Λάτζας 12 (9 ριμπ), Μαρακάκης 6, Αργυρός Π. 3.

Τι μας άρεσε: Οι πολλοί αιφνιδιασμοί που έβγαλαν οι Crips!