11/02/2024
New York Fix 17 17 17 9 - 60 -
Tripodiakos 13 16 16 13 - 58 -

Νίκη οι Fix!

Εξαιρετικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους New York Fix, οι οποίοι με μεγάλη ευστοχία στα πρώτα λεπτά προηγήθηκαν με 15-2. Ο Tripodiakos, που παρατάχθηκε με μόλις έξι παίκτες, ισορρόπησε το παιχνίδι και με σερί 8-0 στο τέλος του δεκαλέπτου έκλεισε την περίοδο στο μείον τέσσερα (17-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (21-22), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκαν 34-25. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-29.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο με τους New York Fix να έχουν το προβάδισμα, αλλά τον Tripodiako να βρίσκεται πάντα κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 51-45.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι όπως αναμενόταν με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 6-0 και να πλησιάζουν στο καλάθι (53-51). Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο σουτ και με το σκορ στο 60-58, ο Νίκας αστόχησε σε τρίποντο που θα έδινε την νίκη στον Tripodiako.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καρακούσης με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καλδής με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/45 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 6/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/40 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/18 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 6 λάθη.

New York Fix (Στεφανόπουλος): Καλπακίδης 3, Σεΐζης 4, Κουτούζος 6, Καρακούσης 10, Αγριέβης 7, Κοκολάκης 12, Κολέτσος, Πλατανίτης 2, Χαμπεσής, Χατζής 12, Ζορμπάς 4.

Tripodiakos (Τσουριάνης): Γαλανόπουλος 10, Καλδής 13, Νίκας 7, Θεοδωρικάκος 11, Μαυράκης 14, Αλεξανδρής 3.

Τι μας άρεσε: Το ομαδικό μπάσκετ των New York Fix.